Pytnia laika

czyli zaczynamy zabawę!
Awatar użytkownika
Łukasz
**
Posty: 33
Rejestracja: wtorek, 8 paź 2013, 17:43
Lokalizacja: Sandomierz

Pytnia laika

Post autor: Łukasz »

Witam :)
Od jakiegoś czasu interesuję się modelarstwem rakietowym i jak każdy początkujący mam kilka pytań oraz nadzieję, że nie obrazicie się jeżeli zapytam :) Dodam też, że to mój pierwszy post, więc witam wszystkich, oficjalnie przywitam się innym razem.
Mam zamiar zbudować małą rakietkę z dwóch rurek po folii aluminiowej, a pomiędzy te rurki włożyć spadochron.
Nie wiem tylko jak podczas lotu je rozdzielić, by wyrzucić spadochron. Słyszałem o małym ładunku pirotechnicznym np. karmelek, ale nie mam pojęcia jak go odpalić. Jeszcze mam jedno pytanie związane raczej z moimi przyszłymi rakietami, ale zżera mnie ciekawość. Jak mianowicie następuje zapłon silników z drugim stopniu rakiety gdy pierwszy się odłącza?
Za odpowiedzi najmocniej dziękuję i przepraszam, że są tak proste, ale jakoś muszę zacząć :)
Serdecznie pozdrawiam!
Łukasz
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Pytnia laika

Post autor: jaskiniowiec »

Witam
Z tego co czytam, to zupełnie zaczynasz, ale masz marzenia. Napisze to, co pewnie każdy: na razie skup się na modelach typu FAI, czyli małe modele z fabrycznymi silniczkami typu A, B, C. Nauczysz się aerodynamiki, stateczności, sprawności manualnych (nawet kleić czy malować trzeba umieć).
A teraz odpowiedzi:
- Spadochron najczęściej wyzwalamy ładunkiem pirotechnicznym (prochowym) odpalonym od zapalnika elektrycznego uruchamianego elektroniką.
- Drugi stopień właściwie tak samo jak spadochron.

P.S. W dziale dla początkujących masz literaturę. Poczytaj. Może "Modelarstwo Rakietowe" Węgrzyna.
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: Pytnia laika

Post autor: rafciodz »

Cześć
Andrzej ma rację. Zacznij od literatury, trochę poczytaj. Zbieraj materiały na budowę. Rób elementy modelu, wyrzutni.
W małych silnikach, o jakich wspominał Andrzej jest ładunek odpowiedzialny za wyrzucenie spadochronu zainstalowany w silniku przez producenta.
Wrzucam Ci link do modelu na start. Ale możesz sobie sam zaprojektować wszystko i zrobić model wg swojego pomysłu.
http://modelstar.pl/Model-mini.php

Rafał
Free Your Mind
Awatar użytkownika
Łukasz
**
Posty: 33
Rejestracja: wtorek, 8 paź 2013, 17:43
Lokalizacja: Sandomierz

Re: Pytnia laika

Post autor: Łukasz »

Dzięki za odpowiedzi :)
Awatar użytkownika
Łukasz
**
Posty: 33
Rejestracja: wtorek, 8 paź 2013, 17:43
Lokalizacja: Sandomierz

Re: Pytnia laika

Post autor: Łukasz »

W Centrum Nauki Kopernik można kupić jakąś latającą rakietę firmy Dromader. Czy warto?
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Pytnia laika

Post autor: jaskiniowiec »

Awatar użytkownika
Łukasz
**
Posty: 33
Rejestracja: wtorek, 8 paź 2013, 17:43
Lokalizacja: Sandomierz

Re: Pytnia laika

Post autor: Łukasz »

czym można szpachlować rurki?
Awatar użytkownika
antyvlad
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 83
Rejestracja: niedziela, 5 cze 2011, 23:37

Re: Pytnia laika

Post autor: antyvlad »

Rurki dobrze jest nasączyć rozcieńczonym lakierem nitrocelulozowym (rozcieńczamy acetonem albo rozcieńczalnikiem nitro), głowicę i pachwiny stateczników można szpachlować szpachlą akrylową, dostępna w marketach budowlanych.
Awatar użytkownika
Łukasz
**
Posty: 33
Rejestracja: wtorek, 8 paź 2013, 17:43
Lokalizacja: Sandomierz

Re: Pytnia laika

Post autor: Łukasz »

antyvlad pisze:Rurki dobrze jest nasączyć rozcieńczonym lakierem nitrocelulozowym (rozcieńczamy acetonem albo rozcieńczalnikiem nitro), głowicę i pachwiny stateczników można szpachlować szpachlą akrylową, dostępna w marketach budowlanych.
a słyszałem o lakierze ze styropianu rozpuszczonego w acetonie. może być ?
Awatar użytkownika
Łukasz
**
Posty: 33
Rejestracja: wtorek, 8 paź 2013, 17:43
Lokalizacja: Sandomierz

Re: Pytnia laika

Post autor: Łukasz »

Panie Andrzeju, ja jeszcze niestety mam poniżej 18 lat :/ Chyba nie mogę dokonać zakupu?
ODPOWIEDZ