Rakieta Gemini

czyli zaczynamy zabawę!
Arek
Nowy
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 8 sty 2012, 21:12

Rakieta Gemini

Post autor: Arek »

Witam szanownych Forumowiczów :grin: Jestem Arek. Pochodzę z okolic Włocławka. Mam 16 lat. Od kilku miesięcy "zajmuję się" modelarstwem rakietowym. Początki nie były łatwe, ale nabrałem już trochę doświadczenia. Zbudowałem dwa modele o długości nie większej niż 50 cm. Miałem z nimi różne przygody. Czasem silnik wypluł dyszę, czasem model krzywo poleciał, czasem w ogóle nie poleciał. W każdym razie myślę, że ten etap mam juz za sobą. Udało mi się stworzyć rakietę, która poleciała na jakieś 50 metrów i bezpiecznie wylądowała na... głowicy :grin: Mój układ odzysku polegał na tym, że rakieta spadała na papierową głowicę, którą wymieniałem po każdym locie. Zdążyłem zauważyć, iż budowanie mniejszych, czy większych rakiet jest czasochłonne. Mam obecnie ferie i postanowiłem, że do ich końca oblatany zostanie nowy model, tym razem większy oraz posiadający układ odzysku z prawdziwego zdarzenia. Jeśli chodzi o samą rakietę to w najbliższym czasie pochwalę się nią na forum. Korzystam ze SpaceCada, SRM, ShizoRocketApplication. Ponadto poczytuję książki p. Węgrzyna i p. Elszteina. Mam jednak kilka pytań do ludzi bardziej doświadczonych od mnie, których niewątpliwie znajdę wielu na tym forum.

Pierwszą nurtującą mnie kwestią odnośnie budowy rakiety, jest obecność metalowych części w rakiecie. Zastosuję w niej UWS5-10, który zostanie zbudowany na dniach przez mojego kolegę (mam zamiar zapoznać się z elektroniką we wakacje);(może powinienem zacząć od układów z opóźniaczem w silniku, jednak na chwilę obecną chce pewnych rozwiązań, inne systemy odzysku mam w zamiarze rozpracować w przyszłości). Szukałem trochę na forum i jedyne co na ten temat znalazłem to post p. Paula, który mówi, że najlepiej by było, żeby w modelu nie znajdowały się elementy, które przyciągnąć może magnes. Nie mam jeszcze układu, a nie ukrywam, że zależy mi na czasie. Nie chce go tracić. Dlatego kieruje do Was zapytanie, czy w ogóle wykluczona jest obecność elementów przyciąganych przez magnes? Bo np. chcąc przymocować zaczepy startowe wypadałoby użyć chociażby wkrętów lub śrub (nie mam zaufania do żadnych klei). Ponadto w zamiarach miałem użyć podkładki stalowej w dyszy silnika, ażeby zmniejszyć erozję. I tu pewnie zasmucę Was, gdyż dyszę wykonam z gipsu. Tak, wiem, że on się nie zbyt bardzo nadaje, ale ciężko mi wyrwać coś lepszego. Od fugi sprawował się lepiej. We Włocławku wyrwać CX-piatki nie mogłem. W OBI nie mieli, Mrówka itd. też nic nie pomogła. Kupując przez internet za przesyłkę zapłacił bym tyle co za sam towar więc do moich amatorskich potrzeb nie kalkuluję mi się tego zamawiać. Testowałem już podobne rozwiązania w próbach statycznych i dysza raczej dobrze się sprawiła. Pisze raczej, gdyż nie zrobiłem jeszcze hamowni. Paliwo spaliło się w mniej niż 2 sekundy, a dysza bardzo mocno nie "zerozowała". Tak więc co powiecie nt. elementów metalowych?

Drugim zapytaniem jest fakt zapalnika. Nurtuje mnie jedno pytanie. Zapalnik powinien być po przeciwnej stronie od dyszy. Skoro tak, to jak odpala się rakietę, że kilkanaście metrów kabel nie poleci z rakietą ? Zapalnik połączony jest jakoś "lekko" z właściwym kablem? :grin:

Możliwe, że na kolejne pytanie, odpowiedź znalazł bym po jakimś czasie, ale kto pyta nie błądzi. Czy istnieje optymalny stosunek wagi do ciągu rakiety? Jakiej klasy silnik musiałby napędzać rakietę o wadze około 1200 g nie wliczając samego paliwa? Wiem, że ważny jest kształt rakiety itp., ale może istnieje jakiś szablon? Rakieta nie jest pokryta matą węglową itp. Jedyne wzmocnienie konstrukcji to położenie szpachli. Tak więc nie chcę jakiś potężnych silników. A i dysza gipsowa raczej by nie podołała takim wyzwaniom. Moje paliwo to karmelek na bazie cukru pudru. Tak wiem, że sorbitol jest lepszy.. Mam rurę aluminiową nadającą się do stworzenia korpusu silnika. Jej średnica wewnętrzna to 47 mm. Jeśli ktoś miałby podobny projekt w SRM-ie i byłby miły go użyczyć, to nie pogniewał bym się :smile: W OBI rurki PCV są jedynie do 0,8 MP i musiałbym kupić od razu 4 metry... A ta rura jest ładna :grin:

Swoją drogą jeszcze jedno pytanie mam, ale już na temat PTR. Istnieje grupa z Pomorza, z Krakowa, z Białego-Stoku. A czy jest jakaś filia centralna ? :smile: Bo w przyszłości chciałbym wstąpić do PTR, jeśli oczywiście bd mógł i posiadał odpowiednią wiedze i umiejętności. Czy ktoś mógł by mi opisać na jakiej zasadzie działa to towarzystwo? Bo na stronie głównej PTR niewiele tego jest.

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 829
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Rakieta Gemini

Post autor: Tofifi »

Mam nadzieję ze nie przegapiłem pytań:

1)Wkręty czasem bywają aluminowe, w rakieciew może znajdowac się coś co reaguje z magesem - byle nie bliżej niz 10cm.
Jeśli nie uda Ci się wyregulowac to znaczy że jest za blisko coś co go zakłuca.
2)Optymalny stosunek to mniej więcej 5x wartość siły ciągu nad masą startową rakiety. Czyli rakieta gotowa do lotu o wadze 1kg, powinna mieć około 5kg ciągu. - około bo przy mniejszym tez poleci ale stosunek "5x" gwarantuje stabilny start.
3)Białystok to miejsce "siedziby" PTR, "siedziby" bo z tego co wiem to nie mamy u siebie bióra, zarząd tworzą Pomorzanie, Krakowiacy, i jeszcze wielu innych.
No i prezes :mrgreen: Piotr Sewastianik (nick z forum PIOTR), na rakiety.org.pl możesz znaleźć odpowiednie zakładki.

Generalnie aby zostać pełnoprawnym członkiem PTR, musisz uiścić opłatę roczną w wysokości 60zl, - z racji bycia uczniem.
Dostaniesz wtedy legitymację która jest przepustką to spotkań na zlotach i impezach zamkniętych takich jak FM - Festiwal Meteora, LRE - loty rakiet eksperymentalnych itp....
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Rakieta Gemini

Post autor: jaskiniowiec »

Witam
Po pierwsze muszę pochwalić piękną polszczyznę i "lekkie pióro" jak na 16-latka. Cieszy, że piszesz mając już pewne doświadczenia i wiedzę. Stanowisz raczej wyjątek.
A teraz dość kadzenia i kilka odpowiedzi
1) Metalowe elementy mogą być używane. Wszystko zależy ile, jakich i gdzie. Podstawowym zagadnieniem jest wpływ ferromagnetyków na czujnik. Tak więc znaczenie ma zarówno ilość jak i odległość od czujnika. Podkładka w dyszy nie będzie miała znaczenia, bo jest daleko. W bezpośredniej bliskości jak znajdzie się parę wkrętów, to problemu nie ma, tylko trzeba odpowiednio wyregulować układ UWS. Największy problem to bliskość wyrzutni. Najczęściej jest to stalowy pręt. Jego wpływ jest zależny np od średnicy rakiety. Im większa średnica, tym dalej jest pręt. Zawsze można umieścić UWS w rakiecie tak, by czujnik KMZ był jak najdalej od pręta wyrzutni. Dodam jeszcze - lepiej zrobić UWS 5-51. Z KMZ 51 jest dużo mniej kłopotu.
2)Zapalnik siedzi w środku wsunięty na drutach. Po zapłonie jest po prostu "wypluwany" z dyszy.
3)W sprawie stosunku ciąg/masa odpowiedział dobrze Tofifi. Dla słabszych ciągów wymagana jest dłuższa wyrzutnia. Trzeba też pilnować stabilności. Rakieta ze stosunkiem ciągu do masy np 3/1 skręci zaraz po starcie jeśli: będzie nadstateczna, będzie miała za krótką wyrzutnię, będzie silny wiatr.
4) Tu zacytuje statut:

Członkiem juniorem może być osoba niepełnoletnia w wieku 16 -18 lat oraz osoba małoletnia w wieku poniżej 16 lat, za zgodą swojego opiekuna prawnego, który jednocześnie spełnia warunki członka zwyczajnego. Członkowie juniorzy przyjmowani są decyzją Zarządu Głównego na podstawie pisemnej deklaracji.
1. Członek junior nie ma czynnego i biernego prawa wyborczego.
2. Członkostwo juniora ustaje w chwili osiągnięcia pełnoletniości. Przyjęcie na członka zwyczajnego może nastąpić zgodnie z §13"
Tak więc kolejność taka: zgoda rodzica, wypełnienie deklaracji, wpłacenie składki.
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 829
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Rakieta Gemini

Post autor: Tofifi »

A jednak przeoczyłem, ale jaskiniowiec dopisał - mocowanie zapłoinnika.

Ja często praktykowałem patent z suchym twardym źbłem trawy. Albo np łodyki słomy.
2-3cm sztywne źbło zginasz w połowie i wsadzasz w dyszę. źbło skutecznie blokuje kabel i jest bardzo łatwo wypychane przez gazy wydobywające się z silnika. - ważne aby nie wciskać go tam nadzbyt dużo i ciasno.
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: Rakieta Gemini

Post autor: rafciodz »

Cześć,
To ja jeszcze odpowiem na temat "organizacji" - grupy jakie wymieniłeś to zupełnie nieformalne, nazwane dla wygody i ogarnięcia tematu skupiska współpracujących ze sobą ludzi. Nie jest to ujęte nigdzie w statucie, czy innych regulaminach. Taka grupa robi coś wspólnie ( jakiś projekt rakiety ). Jednak tak naprawdę wszyscy ze sobą współpracujemy i być w jakiejś grupie lub nie, nie ma większego znaczenia.
Po prostu jesteśmy wszyscy członkami PTR. Jeżeli w twojej okolicy pojawią się nowi członkowie i że tak powiem, "zgadacie się" będziemy nazywać was grupą xxx.
Cała struktura PTR to Zarząd, SK, KR ( patrz statut )- organizujący różne konieczne sprawy stowarzyszenia, oraz członkowie - czyli modelarze i aktywiści pomagający zarządowi, oraz sobie na wzajem, organizujący spotkania i nie tylko - wszyscy rozrzuceni po całym kraju, oraz zza granicą.
Free Your Mind
Arek
Nowy
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 8 sty 2012, 21:12

Re: Rakieta Gemini

Post autor: Arek »

Witam.
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Zapewniam, że bardzo pomogły.

Z wyrzutniom problemu być nie powinno, ponieważ jest drewniana, a w dodatku względnie stabilna.

Wybrałem KMZ 10, gdyż był sporo tańszy. W kolejnych modelach zastosuję już KMZ 51.

Byłem dzisiaj w mieście i szukałem aluminiowych wkrętów jednak za słabo musiałem szukać. Zastosuję zwykłe i będę się bawił z ustawianiem tego.

A jeśli przykładowo rakieta miałaby większy ciąg niż jest zalecany, np. 10 większy, a nie 5 krotnie jak napisał Tofifi? Czy jej lot będzie mniej stabilny? Z mojego punktu widzenia nie powinno wpłynąć to na stabilność lotu, co najwyżej na wytrzymałość konstrukcji. Czy mam rację?

Z tym zapalnikiem to zmyliło mnie trochę to zdjęcie:
http://www.rakiety.pomorze.pl/karmelek/silnik/S17.JPG
No chyba, że w dalszym ciągu czegoś nie rozumiem, ale jakoś sobie z tym poradzę.

Co do "grup" to szukam cały czas ludzi w okolicy, aby zbudować razem coś ciekawszego. Gdy nabiorę więcej doświadczenia to będę chciał wstąpić w szeregi PTR. Znalazłem kiedyś na YT jakiś filmik, bodajże z TVP Białystok. Data dodania filmiku to wrzesień 2011. W Polsce było wtedy pięćdziesięciu kilku członków towarzystwa. Ilu jest obecnie? Mam też jedno zapytanie. Mianowicie PTR ma swoje koszulki? :grin:
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 829
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Rakieta Gemini

Post autor: Tofifi »

Ciąg może być 10x wyższy - 5x to takie standardowe minimum.
Nie ma prioblemy że będzie większy, rakieta po prostru będzie bardziej stabilnie startować, oczywiście większy ciąg to większa wytrzymałość konstrukcji bo musi przetrzymać mocniejszego "kopa" :smile:

To co podałeś w linku jak dobrze pamiętam dotyczyło testu silnika - naziemnego, i kabel został wprowadzony od strony zatyczki a nie dyszy.- ale musiałby się wypowiedzieć robercik.

Co do koszulek a i owszem mamy!
trzeba napisąc do PIOTRA koszt 1 około 28-30zl. PS. Tutaj możesz poczytać więcej o naszej grupie zwanej roboczo "whitestock" :mrgreen:
http://forum.rakiety.org.pl/wspolpraca-z-zhp-t1343.html
Luk
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 98
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Libiąż

Re: Rakieta Gemini

Post autor: Luk »

Witam.
Arek pisze: A jeśli przykładowo rakieta miałaby większy ciąg niż jest zalecany, np. 10 większy, a nie 5 krotnie jak napisał Tofifi? Czy jej lot będzie mniej stabilny? Z mojego punktu widzenia nie powinno wpłynąć to na stabilność lotu, co najwyżej na wytrzymałość konstrukcji. Czy mam rację?

Z tym zapalnikiem to zmyliło mnie trochę to zdjęcie:
http://www.rakiety.pomorze.pl/karmelek/silnik/S17.JPG
No chyba, że w dalszym ciągu czegoś nie rozumiem, ale jakoś sobie z tym poradzę.
Co do pierwszego to nie będzie żadnego problemu :wink: , nawet będzie lepiej, im większy ciąg tym rakieta szybciej nabierze na wyrzutni odpowiedniej prędkości wymaganej do stabilnego lotu więc tu się absolutnie nie martw, tylko tez nie można przesadzić bo jak będzie za duży (tak do 30 razy dla "rekreacyjnych" rakiet modelarskich :razz:) to konstrukcja po prostu może tego nie wytrzymać.

Co do drugiego to na zdjęciu jest widoczny zapłonnik, który jest zatopiony w zatyczce. Dzięki temu jak np. silnik jest dosyć długi to nie trzeba stosować długiego zapłonnika aby wszedł do końca kanału w paliwie. Zapłonnik taki nie wylatuje z silnika, nie ma też obawy, że zatka dyszę, dodatkowo można zastosować odpowiednie przepony w dyszy (takie zaślepki), które rozrywają się lub wylatują z dyszy dopiero po osiągnięciu przez silnik pewnego ciśnienia i tym samym zapewniają mocny zapłon i stabilną pracę, trzeba jednak odpowiednio wyprowadzić przewody z rakiety aby podłączyć zapłonnik do źródła prądu, natomiast zapłonnik wprowadzany przez dyszę do końca kanału sprawia mniej problemów technicznych no i jest ogólnie prostszy w zastosowaniu, tyle że nie może być zbyt ciasny aby nie zatkać dyszy ale raczej zdarza się to bardzo rzadko i naprawdę trzeba by go wepchnąć na siłę, poza tym jeżeli otulina w której będzie się znajdowała substancja zapłonowa (np. czarny proch) będzie z cienkiej rurki papierowej to raczej nie ma szans na zatkanie dyszy :smile:

Pozdr. Luk
Arek
Nowy
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 8 sty 2012, 21:12

Re: Rakieta Gemini

Post autor: Arek »

Dziękuję za odpowiedzi.

Grupa "whitestock" robi piękne rakiety :smile: Ponadto widzę, że p. Piotr włożył dużo pracy w edukację młodzieży.

Co do koszulek to jeśli będzie taka możliwość to zamówię dopiero po moim wstapieniu do PTR. Bo głupio trochę i nie wypada nosić koszulki organizacji, do której się nie należy.

W chwili, gdy pojawią się nowe problemy, odezwę się na forum.

Do usłyszenia.

Edit 1:

Czy ktoś w wolnej chwili mógłby zobaczyć, czy ten silnik jest dobrze zaprojektowany? Korpus aluminiowy. Dysza gipsowa z wkładką stalową w miejscu krytycznym. Reszta danych w pliku.

http://dl.dropbox.com/u/57367470/rakiety/SRM_pl.xls

W sumie całość nie będzie ważyła więcej niż 1,5 kg.
ODPOWIEDZ