Rakieta WEGA

czyli zaczynamy zabawę!
scientist
***
Posty: 64
Rejestracja: niedziela, 1 sty 2012, 19:39
Lokalizacja: Warszawa

Rakieta WEGA

Post autor: scientist »

Witam,

Historia tej rakiety sięga sierpnia 2011 roku. Eksperymentując z rakietami na karmelku stwierdziłem, że trzeba będzie rozpocząć budowę czegoś większego.
Tak narodziła się idea zbudowania rakiety 1-członowej noszącej imię jednej z gwiazd Letniego Trójkąta-WEGA. Na ten cel wykorzystałem sztywny papier A2 oraz "pierścień" z kartki technicznej A3. Wzorowałem się na amerykańskiej rakiety Ares-1.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ares_I

Wymiary:
- wysokość: 95cm
- szerokość: w najwęższym miejscu: 7cm (na dole) w najszerszym miejscu: 8cm (na górze)
- masa: ok. 600-700g (razem z paliwem, paliwo: 250-300g)
- paliwo: KNOSAL
- elektronika pokładowa: UUWS4
- silnik: rura stalowa lub aluminiowa od odkurzacza :smile:

Pytania:
- jak wmontować silnik w rakietę, czym "obkleić" go dookoła, gdyż rura od okurzacza ma max. 5cm, a najwęższe miejsce to 7cm?
- jak lepiej zrobić z zapalnikiem, zagłębić go w KNOSALa kiedy jeszcze nie wysechł, czy może pod paliwem odpalić poprzez niego karmelka, który zapali to paliwo żywiczne ?

Pozdrawiam
scientist

P.S. wkrótce zamieszczę fotki.
Pozdrawiam scientist
admin
Administrator
Posty: 214
Rejestracja: poniedziałek, 31 sty 2011, 17:44

Re: Rakieta WEGA

Post autor: admin »

A może niech pierwsza rakieta nazywa się Emi ;)
http://modelekosmiczne.strefa.pl/Oferta.html

Obawiam się, że Twój pomysł jest nie do końca opracowany. Warto zakupić gotowy model, zobaczyć co jak z czym i gdzie. Przez czas jak będziesz czekał na przesyłkę poczytasz sobie forum, dowiesz się co i jak, wyciągniesz wnioski i wprowadzisz poprawki do swojego modelu ;)
Zajmuję się forum tylko od strony technicznej
scientist
***
Posty: 64
Rejestracja: niedziela, 1 sty 2012, 19:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rakieta WEGA

Post autor: scientist »

Dzięki za podsunięcie pomysłu - zrobię komorę silnika! ( balsa w kształcie koła wsuwający się w to silnik, do rakiety i gotowe! :grin: :idea: )
Co do gotowych rakiet to mam APACZa. Jestem z niego zadowolony i zupełnie mi wystarcza. (Ostatnio nie otworzył się spadochron i spadł na stalową blachę. Jedynie co to odpadła głowica i statecznik.) Jeśli zaś chodzi o EMI to szukałem i szukałem, ale nie znalazłem. :sad:
Pozdrawiam scientist
Awatar użytkownika
Piotrek
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 235
Rejestracja: poniedziałek, 26 gru 2011, 15:28
Lokalizacja: Rzeszów, Chotyłów

Re: Rakieta WEGA

Post autor: Piotrek »

Witam.
To twoja pierwsza rakieta ? Jak tak, to skaczesz troche na głęboką wode ...
Nie łatwiej by Ci było dać jedną sednicę np 5cm? (zamiast 7 i 8 cm) .

Aby umieścić silnik to najlepiej zrób gniazdo silnikowe z tekturowej rurki (silnik powinien wchodzic do niej ciasno) oraz ze sklejki 4mm. Następnie witnij sklejke żeby, miała srednice korpusu rakiety . Potem na srodku sklejki wywierć otwór aby potem wcisnąć w nią tekrurową rurke . Wszystkie łonczenia posmaruj klejem, czekasz aż wyschnie i wklejasz do korpusu rakiety . I masz już gotowe gniazdo silnikowe .


P.S
Stateczniki najlepiej zrób z balsy i zalaminuj włókne szklanym i żywicą , stateczniki te będą tanie mocne i lekkie .
Do projektowania rakiety proponuje użyć jakiegoś programu Np SpaceCad lub OpenRocket.

Pozdrawiam rrzepka .
Bullet
PROFI
Posty: 284
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Rakieta WEGA

Post autor: Bullet »

Proponuję gotowe rozwiązanie
Radziecka produkcja gwarantuje 100%-owy sukces.
Do nieba i wyżej :)


Obrazek

A tu masz link do aukcji http://allegro.pl/zabytkowy-odkurzacz-r ... 40788.html
Jak masz strzelać, to strzelaj, nie gadaj !!!
scientist
***
Posty: 64
Rejestracja: niedziela, 1 sty 2012, 19:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rakieta WEGA

Post autor: scientist »

Nie, jest to moja 2 rakieta ( 1-szy był PLUTO z napędem karmelkowym, póżniej karmelek mnie znudził :roll: i zacząłem szukać czegoś innego. Miałem też prom kosmiczny własnej konstrukcji, ale to już inna historia i właściwie nie rakieta). Co do stateczników to chyba ich nie zastosuję ( współczesne rakiety coraz rzadziej mają stateczniki), ale dziękuję za "przepis" i myślę, że się nie zmarnuje. Jeśli zaś chodzi o gniazdo silnika to tak właśnie zrobię. Co do wymiarów to myślę, że i z takimi radę :smile:


P.S. Zdjęcia postaram się zamieścić w ten piątek (6.01.2012)
Pozdrawiam scientist
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Rakieta WEGA

Post autor: verex »

scientist pisze:Nie, jest to moja 2 rakieta ( 1-szy był PLUTO z napędem karmelkowym, póżniej karmelek mnie znudził :roll: i zacząłem szukać czegoś innego. Miałem też prom kosmiczny własnej konstrukcji, ale to już inna historia i właściwie nie rakieta). Co do stateczników to chyba ich nie zastosuję ( współczesne rakiety coraz rzadziej mają stateczniki), ale dziękuję za "przepis" i myślę, że się nie zmarnuje. Jeśli zaś chodzi o gniazdo silnika to tak właśnie zrobię. Co do wymiarów to myślę, że i z takimi radę :smile:


P.S. Zdjęcia postaram się zamieścić w ten piątek (6.01.2012)

A mi się wydaje że nie mają stateczników dlatego że stateczność jest uzyskiwana poprzez ruchy dyszą silnika, co w małej, modelarskiej skali jest niemożliwe. Chyba że się mylę, to niech mnie ktoś poprawi.
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 828
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Rakieta WEGA

Post autor: Tofifi »

raczej nie ruch dyszą, a dzięki działaniu żyroskopów, i urzyciu silnków pomocnioczych, stgabilizujących odchył od obranej trajektorii - ale i tak stateczniki jako takie są
scientist
***
Posty: 64
Rejestracja: niedziela, 1 sty 2012, 19:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rakieta WEGA

Post autor: scientist »

O.K to chyba zrobię małe stateczniki.
Pozdrawiam scientist
Awatar użytkownika
Piotrek
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 235
Rejestracja: poniedziałek, 26 gru 2011, 15:28
Lokalizacja: Rzeszów, Chotyłów

Re: Rakieta WEGA

Post autor: Piotrek »

Zrób stateczniki tak aby była stabilna a nie by ładnie wyglądała (choć ładnie też powinna wyglądać).
Jeśli chcesz pozbyć się stateczników to zrób dyszę taką jaka jest w ROS-ie albo poprostu użyj ROS-a jako silnika :idea:

P.S.
Jak na moje oko rakieta wygląda ciekawiej jak ma duże stateczniki, inaczej wygląda jak latająca dzida :lol:

Pozdrawiam rrzepkaa
ODPOWIEDZ