Wyważenie rakity itp - kilka pytań nowicjusza.

Stateczność i inne zjawiska występujące podczas lotu
Ubuntu
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:32
Lokalizacja: Łąka k. Rzeszówa

Wyważenie rakity itp - kilka pytań nowicjusza.

Post autor: Ubuntu »

Witam wszystkich. Do tej pory miałem styczność jedynie z modelami samolotów, robiłem różne, od szybowców po samoloty RC z silnikiem spalinowym. Niedawno zainteresowałem się rakietami, przeczytałem Księgę Rakiet Jaskiniowca która podaliście dla początkujących, kilka poradników na internecie, wyszukałem dużo informacji i chciałbym kiedyś dołączyć do tego Elitarnego Grona chociażby z tego forum:P

Myślę, że nadszedł już czas na zrobienie jakiejś rakiety, wiadomo oczywiście zacznę od tych najłatwiejszych w wykonaniu z silnikiem karmelowym.

Nasuwa mi się jednak kilka pytań odnośnie dalszych pracy.

1. Czy przy ,, projektowaniu " rakiety trzeba wziąć pod uwagę środek ciężkości itp tak jak przy projektowaniu samolotów?

2. Jeżeli tak to co prócz środka ciężkości należy uwzględnić?

3. Są może jakieś programy w których można odpowiednio wyważyć rakietę?

4. Jak dobrać odpowiednią wielkość i kształt stateczników?



Jeżeli możecie, przysyłajcie linki w postach odnośnie moich pytań.

Za wszystkie odpowiedzi serdecznie dziękuje.
placydo
PROFI
Posty: 710
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kielce

Post autor: placydo »

Witam Cie na forum.

<span style="font-weight: bold">1. tak</span> http://www.nieboloty.fora.pl/aerodynami ... ie,45.html

<span style="font-weight: bold">2. srodek parcia</span> http://www.nieboloty.fora.pl/aerodynami ... ie,45.html

<span style="font-weight: bold">3. spacecad</span> http://www.nieboloty.fora.pl/oprogramow ... terowe,10/

<span style="font-weight: bold">4. spacecad</span> (ja polegam tez na swoim guscie + im wieksze stateczniki/nizej polozone tym nizej srodek parcia;))
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: rafciodz »

Witaj

Proponuję, żebyś na początek skupił się głównie na projektowaniu rakiety. Natomiast sprawę silnika zostawił dla naszych specjalistów, którzy odpowiednio dla Ciebie dobiorą silnik. Jestem pewien, że projektując samoloty nie budowałeś do nich silnika spalinowego. Na naszym forum, szeroko opisywane jest zagadnienie budowy SR, wielu ludzi ma bardzo duże doświadczenie i będą służyć Ci radą, ale na początek skup się na samym modelu.

Pozdrawiam
Ubuntu
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:32
Lokalizacja: Łąka k. Rzeszówa

Post autor: Ubuntu »

Up@ Wiem wiem, o silnikach nawet nie myślę nawet, chciałbym na początek sam zaprojektować i zbudować jakaś rakietę ale nadal nie wiem nic na temat tego wyważenia.



@Edit: Dziękuje wszystkim. Już wiem wszystko co chciałem wiedzieć i polecam wszystkim ,,nowicjuszom" przeczytać literaturę która doświadczeni modelarze polecili na tym forum.

W razie jakich pytań będę pisał.
Ubuntu
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:32
Lokalizacja: Łąka k. Rzeszówa

Post autor: Ubuntu »

Witam, właśnie zabrałem się za robienie rakiety. Postanowiłem, ze będzie to rakieta 1 stopniowa długości 100cm. Najpierw ja wykonam, a następnie poradzę się Was odnoście silnika. Łoże do silnika wykonałem razem ze statecznikami, będzie ono wsuwane w korpus papierowo balsowy. I tutaj nasuwa się pytanie, jak nawinąć balsę grubości 1.5mm na papierowa rurę?





Edit@: Sorki za dubleposta.
Paul
Supersonic PROFI
Posty: 937
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Luedenscheid

Post autor: Paul »

Witam,

A po co komplikujesz sprawe ? Mysle, ze ten sposob jest o wiele prostrzy.

http://www.nieboloty.fora.pl/technika-i ... u,178.html



Pozdrawiam

Paul :wink:
Ubuntu
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:32
Lokalizacja: Łąka k. Rzeszówa

Post autor: Ubuntu »

Dzięki wielkie:) a gdzie mogę kupić taka tkaninę szklaną i żywice i jaka jest ich cena?
kermit
PROFI
Posty: 387
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: znad stawu w Baninie
Kontakt:

Post autor: kermit »

najlepiej wyguglować

wpisz żywica epoksydowa albo tkanina szklana i zaraz się zgłosi kilkadziesiąt stron gdzie będą to chcieli sprzedać
Ubuntu
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:32
Lokalizacja: Łąka k. Rzeszówa

Post autor: Ubuntu »

Wszystko już kupiłem.

Następne pytanie, gdzie mogę kupić aluminiowe rurki do silnika? jaka powinna być grubość ścianki?



Czy rurka z o średnicy 50mm i grubości ścianki 5mm była by odpowiednia lub ta 40x4mm ?



http://www.aluteam-alumeco.com.pl/Produ ... owane.aspx
Paul
Supersonic PROFI
Posty: 937
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Luedenscheid

Post autor: Paul »

Witam,

Zrob sobie najpierw rakiete, a zanim ja zrobisz to zastanow sie nad systemem odzysku. A jak te rzeczy , ktore zaprezentujesz tutaj na forum beda dobrze zrobione, to sie wspolnie zastanowimy nad silnikiem.

Moja dobra rada: Nie zaczynaj od rakiet ciezszych jak 300 do 500g.



Paul



Ps.

A z tych rur to mozesz sobie zrobic balustrade na balkon :wink:
ODPOWIEDZ