Hej Wszystkim !

Jesteś nowy? - przedstaw się...
Awatar użytkownika
Mikołaj
Nowy
Posty: 2
Rejestracja: środa, 2 kwie 2014, 22:31
Lokalizacja: Kielce

Hej Wszystkim !

Post autor: Mikołaj »

Hej Wam!

Jestem Mikołaj, mam 15 lat i mieszkam w Kielcach. Od całkiem dawna zajmuję się pasją mojego życia - astronomią i szeroko pojętym Kosmosem. Chyba można mnie nazwać aktywnym astronomem-amatorem, bo już nawet nie potrafię policzyć ile mam teleskopów (no dobra, te, które są w ryzach potrafię, inne walają się w częściach po kątach :mrgreen: ), lecz moim głównym zajęciem od ponad 2 lat są komety. Jestem uczestnikiem projektu Sungrazing Comets, gdzie pasjonaci astronomii mogą odkrywać własne ciała niebieskie przechodzące bardzo blisko Słońca. Ponadto jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii Oddział Warszawa, a w ubiegłym roku przejąłem stanowisko koordynatora Sekcji Obserwatorów Komet PTMA.

Mimo, że aktywnie działam na polu amatorskiej astronomii, od zawsze mniej lub bardziej ciągnęło mnie do astronautyki i technologii kosmicznych. Rok temu miałem okazję odwiedzić Kennedy Space Center na Florydzie, gdzie w końcu mogłem dotknąć dzieła ludzkiej eksploracji Kosmosu (no cóż, innej niż ludzka prawdopodobnie nie dane mi było jeszcze dotykać :wink: ). Tam też pierwszy raz w swoim życiu doświadczyłem startu rakiety - nigdy wcześniej nie miałem do czynienia nawet z taką amatorską (fajerwerki się liczą? :grin: ), a tu od razu wskoczyłem na głęboką wodę, ciesząc oczy widokiem wzbijającej się w powietrze Delta IV Medium z satelitą szpiegowskim WGS-5. To na pewno coś, czego się nie zapomina.

Astronomia amatorska bardzo często ogranicza się wyłącznie do podziwiania Wszechświata lub astrofotografii. Ja od jakiegoś czasu podążam własną ścieżką, próbując robić własne bardziej naukowe obserwacje i popularyzując taki punkt widzenia wśród znajomych, z kolei astrofotografia bardzo mnie nudzi - po co zabierać pracę HST? :wink: Pomyślałem więc: czemu nie połączyć w jedno dwóch swoich największych pasji? Tak właśnie przekonałem się do bardzo niszowej gałęzi popularnego pasjonactwa Kosmosem, jaką jest amatorskie konstruowanie rakiet. Na razie zaczynam wdrażać się w ten temat - widzę, że to forum stanowi dobrą lekturę do poduszki (ok, ok, jestem astronomem, więc chyba nie powinienem używać poduszki, ale prawda jest taka, że bardzo przyjemnie się na nią ląduje wycięczonym po godzinach obserwacji o 4 nad ranem :grin: ), natomiast na zbieranie doświadczenia wkrótce przyjdzie czas.

Pozdrawiam :smile:
Mikołaj
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Hej Wszystkim !

Post autor: verex »

Cześć Mikołaj!

Fajnie, że wpadłeś na forum - witaj na pokładzie! :)
Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku spotkamy się na jakiś wspólnych eventach.

Pzdr,
Damian
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
Awatar użytkownika
gregores
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 164
Rejestracja: czwartek, 28 mar 2013, 18:03
Lokalizacja: Dębica/Rzeszów

Re: Hej Wszystkim !

Post autor: gregores »

Cześć. Witaj na forum! :grin:
Mam nadzieję, że zagościsz tu na stałe.
Fajnie będzie kiedyś się spotkać – chętnie posłucham o Twojej wycieczce do KSC!

Pozdrawiam
Grzegorz
"Celuj w Księżyc, bo nawet jeśli nie trafisz - będziesz między gwiazdami"
placydo
PROFI
Posty: 710
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kielce

Re: Hej Wszystkim !

Post autor: placydo »

Kielce pozdrawiają Kielce!
wrx
****
Posty: 227
Rejestracja: sobota, 22 lut 2014, 20:15
Lokalizacja: Siedlce

Re: Hej Wszystkim !

Post autor: wrx »

Witam imiennika, mam nadzieję że zagościsz tu na dłużej.
„Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić. I wtedy pojawia się ten jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to coś robi” A. Einstein.
Awatar użytkownika
Mikołaj
Nowy
Posty: 2
Rejestracja: środa, 2 kwie 2014, 22:31
Lokalizacja: Kielce

Re: Hej Wszystkim !

Post autor: Mikołaj »

verex pisze:Cześć Mikołaj!
Hej Damian, mam nadzieję, że uda mi się wpaść na piknik naukowy do Warszawy, więc z pewnością się spotkamy ;)
placydo pisze:Kielce pozdrawiają Kielce!
O, widzę, że rakietami zajmują się nawet ludzie z Kielc, witam Sąsiada :) Jeśli chodzi o astronomię, niestety nasz region dosyć słabo stoi pod względem liczebności aktywnych pasjonatów, ale może jeszcze parę rakiet z naszego podwórka wystartuje i inni przekonają się, by czasami spojrzeć w górę :D Startujesz rakiety skądś z okolicy? Może byłaby szansa żeby kiedyś się spotkać? Bardzo chętnie przyjrzałbym się konstrukcjom doświadczonych rakieciarzy :)

Aktualnie jestem w trakcie... kupowania kolejnego teleskopu :mrgreen: , więc jeśli tylko odżyję trochę finansowo, z pewnością podejmę jakieś rakietowe próby - tym pomysłem zaraziłem nawet swojego kolegę-modelarza, więc po szkole będziemy mieli co robić :D O mały włos nie kupiłem w tym tygodniu rakiety na lont ze sklepu modelarskiego, lecz na szczęście w dwóch sklepach modelarskich na raz skończyły się rakiety :D Sądzicie, że taka zabawka ze sklepu może być dobra na początek? Tak tylko żeby zobaczyć jak to wygląda od strony praktycznej, a kiedy będę miał już poczucie, że dowiedziałem się wystarczająco dużo z rakietowej teorii, sam wezmę się za własne konstrukcje. Co o tym myślicie?

Pozdrawiam :)
Sw21
***
Posty: 126
Rejestracja: piątek, 6 gru 2013, 20:33
Lokalizacja: Kraków

Re: Hej Wszystkim !

Post autor: Sw21 »

Witam kolejnego pasjonata modelarstwa rakietowego!

Rakieta kupna ze sklepu modelarskiego jest jak najbardziej wskazana na początek zabawy.

Pozdrawiam!Aleksander
Pozdrawiam!Aleksander
ODPOWIEDZ