Czy mogę wystrzelić legalnie rakietę na 1200m jak mam nad sobą strefę MRT?

hbih
Nowy
Posty: 2
Rejestracja: piątek, 13 sie 2021, 12:05

Czy mogę wystrzelić legalnie rakietę na 1200m jak mam nad sobą strefę MRT?

Post autor: hbih »

tutaj: lotnik . org/strefy/ znalazłem, że nade mną jest jakaś strefa lotów wojskowych chyba (dokładnie MRT118)? Chciałem wystrzelić rakietę którą właśnie buduję, wg symulacji na ok. 1200m max. No i nie bardzo to wszystko rozumiem.. Muszę mieć jakieś pozwolenie, czy w ogóle nie mogę tego zrobić? To moja pierwsza taka rzecz i nie bardzo wiem jak to wszystko działa. Z góry dzięki za odpowiedź :)
Awatar użytkownika
U.S. air force
****
Posty: 196
Rejestracja: czwartek, 23 sty 2020, 09:29
Lokalizacja: Lauterhagen

Re: Czy mogę wystrzelić legalnie rakietę na 1200m jak mam nad sobą strefę MRT?

Post autor: U.S. air force »

W polskim prawie niema nic o modelarstwie rakietowym, więc pozwolenia żadnego nie potrzeba, a jak chcesz bezpiecznie ją wystrzelić to 4-5.09 jest festiwal meteor, na którym można wystrzelić rakietę do 3km.
Nie wiem jaka broń będzie użyta w trzeciej wojnie światowej, ale czwarta będzie na kije i kamienie.-Albert
Einstein
hbih
Nowy
Posty: 2
Rejestracja: piątek, 13 sie 2021, 12:05

Re: Czy mogę wystrzelić legalnie rakietę na 1200m jak mam nad sobą strefę MRT?

Post autor: hbih »

U.S. air force pisze: piątek, 13 sie 2021, 14:52 W polskim prawie niema nic o modelarstwie rakietowym, więc pozwolenia żadnego nie potrzeba, a jak chcesz bezpiecznie ją wystrzelić to 4-5.09 jest festiwal meteor, na którym można wystrzelić rakietę do 3km.
Dzięki, miejmy nadzieje ze to prawda :D
Awatar użytkownika
wojteks
**
Posty: 46
Rejestracja: poniedziałek, 4 sie 2014, 16:21

Re: Czy mogę wystrzelić legalnie rakietę na 1200m jak mam nad sobą strefę MRT?

Post autor: wojteks »

Oczywiście że nie możesz.

1) Nie ma możliwości żebyś w PL jako osoba fizyczna legalnie odpalił (posiadał) silnik który pozwoli rakiecie polecieć na 1200 m. Żaden papierek od PTR , Kubusia puchatka czy od Cioci na to Ci nie pozwala. Za posiadanie (produkcję) materiałów wybuchowych możesz pójść do pierdla na 10 lat (ustawa o broni i amunicji). Nawet jeśli to będzie legalny silnik który kupiłeś w UK i masz paragon ze sklepu.

2) Rakieta to bezzałogowy statek powietrzny . W tej chwili prawo lotnicze wymaga zgłoszenia po Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej KAŻDEGO startu statku powietrznego (czyli drona , latawca, rakiety itp.) . Nie ma dolnego limitu wagi. Więc wg prawa nawet samolocik z papieru jest bezzałogowym statkiem powietrznym. Wojsko nie ma poczucia humoru, jak pilot zobaczy start rakiety to zgłosi wieży nawet jak to będzie kilometry od niego. Może zdążysz zwiać przed żandarmerią ,ale jaki to problem dla nich sprawdzić czyj telefon się logował.

Oczywiście w praktyce wiadomo że wsiowy policjant nie będzie miał pojęcia ina 99,9% byle kwit mu wystarczy. Chyba że ktoś się poskarży i sprawa trafi na biurko ambitnego prokuratora. Ci już lepiej znają przepisy.

3) Co do festiwalu. Owszem, to zgłoszona impreza i nikt nie powinien się przyczepić, ale to nie znaczy że wszystko staje się legalne, nie bez powodu PTR idzie tak w hybrydy. Jak to się mówi: jak jest dobrze, to jest dobrze. Ale jak coś się stanie niedobrego to masz przerąbane. I prawdopodobnie wszyscy dookoła też.

Co do przestrzeni wojskowych procedura:
https://droneradar.eu/blog/loty-w-przes ... ojskowych/


Więcej info:
http://www.swiatdronow.pl/tarcza-2-0-ob ... oordynacji
https://www.ulc.gov.pl/pl/drony/kategor ... informacje
https://droneradar.eu/blog/faq/

Pozdrawiam ,
Wojtek

P.S. Jak ktoś myśli że to czarnowidztwo - krótka historyjka. Pare lat temu pojechałem na zupełne zadupie do lasu na polankę polatać dużym Quadcopterem. Żywej duszy, cisza, spokój. Co się może stać nie?. W pewnym momencie straciłem kontrolę i spadł mi za krzakami. Znalazłem go w wózku dziecięcym , na szczęście akurat pustym bo rodzinka odeszła kawałek dalej.
Nie radzę liczyć ze zawsze się uda. Drony, rakiety ściągają gapiów zawsze. Kiedyś miejscowe dzieciaki przyniosły mi rakietę z nieodpalonym spadochronem głównym. Miałem pełne gacie jak leciałem przez pole żeby im to jak najszybciej zabrać z rąk.

Po prostu bądźcie ostrożni !
stansz
****
Posty: 317
Rejestracja: poniedziałek, 18 lut 2019, 11:13
Lokalizacja: Białystok

mogę wystrzelić legalnie rakietę na 1200m jak mam nad sobą strefę MRT?

Post autor: stansz »

ostatni post -wojtek- wnerwiłeś mnie latamy sobie rakietami i będziemy latali. jak jakiś pilot lata poniżej stu metrów to dupa a nie pilot. I nasłuchał się ostrożenej mamusi "synku lataj powoli i nisko" ,bo nie wiedziała mamusia ze może zrobić z synka trupa. Nisko i powoli latają tylko arcymistrzowie, a Protasiuk nie dał rady. MY JESTEŚMY MODELARZE i i modele również za komuny latają od 80 lat
1 . dzięki za porcję prawa lotniczego
2. wdrukuj z jakiego miasta jesteś ,a przynajmniej kraju bo nie składasz podpisu poza imieniem wojtek

Latać modelem mając nad sobą strefę MRT. możesz na najbliższym festiwalu METEORA. Z zastosowaniem silnika na 1200m ,który wybuchnie /po naszemu CATO/ na twoją odpowiedzialność. Rozumiem, że stać cię finansowo na dużą rakietę i stać cię na silnik na 1200 metrów, a więc stać cię trzydniowy wyjazd i pobyt festiwalowy, który aprowizacyjnie przetrwa się na trzech konsrewach. Bo gdyby cię nie było stać , to nie stać ciebie na bezpieczną rakietę. TVNu i TV w niebezpiecznych relacjach rakietowych nam nie potrzeba.
I jeśli tego co napisałem nie uznajesz za wyrzuty wspieraj moją propozycję aby PtR organizował festiwale w różnych miejscach Polski choćby również w celach reklamowych.
-pozdrawiam wszystkich,powodzenia na festiwalu [tu toffi , który z tego co poinformował nas jedzie na METEOR]
inżynier STEM Białystok
Zbych Staniszewski
Awatar użytkownika
wojteks
**
Posty: 46
Rejestracja: poniedziałek, 4 sie 2014, 16:21

Re: Czy mogę wystrzelić legalnie rakietę na 1200m jak mam nad sobą strefę MRT?

Post autor: wojteks »

Też mnie to wpienia.

Celem mojego postu było raczej to żeby ludzie mieli świadomośc że hobby jest umiarkownaie legalne w PL. Z z postu jaki komentowałem wynikało inaczej.

Mieszkam pod Warszawą. Będę na festiwalu w sobotę o ile nie zostanie przesunięty - mam nadzieję że nie będzie przesunięty , bo mam już spanie ustawione.

Co do "dużego" lotnictwa. Rozmawiałem kiedyś z pilotem wiatrakowca który lata w mojej okolicy. Nie podobał mu się mój dron. Mi się nie podobało jak on lata. Zapytałem jak ma się slalom między drzewami nad Wisłą do minimalnych wysokości lotu to mi powiedział z uśmiechem że każdy się może pomylić. Nawet 5 razy z rzędu. Jeśli się z nim zderzę moim dronem to mam w sądzie małe szanse na pozytywny dla nie wyrok. Jakbym go trafił rakietą to pewnie jeszcze mniejsze.

Moja uwaga o licencjach PTR też nie była tam w celach obraźliwych . Bardzo szanuje Chłopaków z PTR za to co robią i że im się chce robić edukacyjne działania. Licencja może zadziałać na (wpół)niepiśmiennego posterunkowego, ale nie znaczy to że daje jakieś prawo do czegokolwiek.

Jesteśmy partyzantami. Róbmy swoje, uważajmy żeby nie narobić problemów i nie dajmy się złapać.

Pozdrawiam,
Wojtek
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: Czy mogę wystrzelić legalnie rakietę na 1200m jak mam nad sobą strefę MRT?

Post autor: rafciodz »

Rozumiem, że obaj czytaliście ustawę o MW i się spieracie co do legalności działań PTR, bo pozostałe prawo także macie w paluszku ;).

Zapewne wiele się zmieniło, ale firmy ubezpieczeniowe dają ubezpieczenie dla PTR na imprezy rakietowe...
Samo stowarzyszenie nie zostało od ponad dekady zdelegalizowane, a jakiś czas temu dostało status organizacji pożytku publicznego...
W sklepach można kupić silniki Klima... (legalnie, nie spod lady).

Dlaczego? Ano w czasach kiedy powstawała ta sławna ustawa była na ten temat rozmowa z prawnikami i politykami (co prawda w sądzie nikt się do tego nie przyzna i nie powie, że tak sugerował ( łącznie ze mną ;) )) jednak stwierdzili oni:

- nie można produkować i handlować MW bez koncesji. (kropka znaczy nie wymyślaj więcej) Reszta jest dozwolona.
- w ustawie jest wykluczenie (może już go nie ma?...) - nie dotyczy rakiet. ( zapewne chodziło o cały przemysł rakiet sygnalizacyjnych, rozrywkowych) - jednak rakieta to rakieta. ( nie wymyślaj więcej)
- zabronione jest posiadanie MW przez osoby nieuprawnione - zapis dość ogólny ale traktowany bardzo poważnie i zazwyczaj po wizycie domu zabierane jest wszystko i potem są wyjaśninia - i tak osoby z pistoletem na proch czarny mogą coś tam posiadać, modelarze rakietowi także - nikt z nas nigdy nie siedział... (pistolet na proch czarny może kupić każdy, modelarstwem rakietowym także każdy może się zajmować)
Więc nie siejcie ogólnego fermentu.
Ale jak ktoś zaznaczył odpowiedzialność i rozsądek są bardzo wskazane. Nie latałbym przy lesie , tylko w polu żeby mi jakiś lotniarz nie wyskoczył znad drzew... nie latałbym w strefach gdzie można...
Rafał
PS
Prowadziełem od 2012 do 2018 modelarnię rakietową w Młodzieżowym Domu Kultury i była legalna razem z szafą pancerną silników Klima ;) - rozmawiałem na ten temat z policjantami na zebraniach rodziców i to oni doradzali zabezpieczenia wtedy.
Free Your Mind
SORA
Nowy
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 19 wrz 2021, 18:46

Re: Czy mogę wystrzelić legalnie rakietę na 1200m jak mam nad sobą strefę MRT?

Post autor: SORA »

rafciodz pisze: sobota, 11 wrz 2021, 13:24 - w ustawie jest wykluczenie (może już go nie ma?...) - nie dotyczy rakiet. ( zapewne chodziło o cały przemysł rakiet sygnalizacyjnych, rozrywkowych) - jednak rakieta to rakieta.
Proszę o podstawę prawną tego wykluczenia.

wojteks dobrze pisze: od 31.12.2020 każdy lot musi być zgłoszony (tu jest wyjątek, dotyczy zabawek w rozumieniu rozporządzenia UE i nie liczcie, że Wasze rakiety to zabawki) i nie ma możliwości lotu powyżej 120m. (Tzn jest, ale w kategorii szczególnej (po szkoleniach i egzaminach) i tylko po rozpatrzeniu wniosku do ULC na podstawie analizy SORA - których wydano tylko ok. 40 i to głównie podmiotom). Pomijam już tu kwestię obowiązkowego rejestrowania operatorów (czytaj: właścicieli) i obowiązkowego oznaczania sprzętu latającego.
Suchareq
**
Posty: 31
Rejestracja: sobota, 17 kwie 2021, 15:12

Re: Czy mogę wystrzelić legalnie rakietę na 1200m jak mam nad sobą strefę MRT?

Post autor: Suchareq »

SORA pisze: niedziela, 19 wrz 2021, 19:03
rafciodz pisze: sobota, 11 wrz 2021, 13:24 - w ustawie jest wykluczenie (może już go nie ma?...) - nie dotyczy rakiet. ( zapewne chodziło o cały przemysł rakiet sygnalizacyjnych, rozrywkowych) - jednak rakieta to rakieta.
Proszę o podstawę prawną tego wykluczenia.

wojteks dobrze pisze: od 31.12.2020 każdy lot musi być zgłoszony (tu jest wyjątek, dotyczy zabawek w rozumieniu rozporządzenia UE i nie liczcie, że Wasze rakiety to zabawki) i nie ma możliwości lotu powyżej 120m. (Tzn jest, ale w kategorii szczególnej (po szkoleniach i egzaminach) i tylko po rozpatrzeniu wniosku do ULC na podstawie analizy SORA - których wydano tylko ok. 40 i to głównie podmiotom). Pomijam już tu kwestię obowiązkowego rejestrowania operatorów (czytaj: właścicieli) i obowiązkowego oznaczania sprzętu latającego.
Ekhem, nie ma w prawie takiego czegoś jak rakieta
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: Czy mogę wystrzelić legalnie rakietę na 1200m jak mam nad sobą strefę MRT?

Post autor: rafciodz »

Mój wpis dotyczył bardziej możliwości konstruowania rakiet i posiadania silników modelarskich... przepraszam za nieporozumienie.
Natomiast zainspirowany wypowiedzią Sora zacząłem grzebać na stronie ULC i podczas konsultacji przy ustawie o dronach znalazłem wpis, a właściwie stanowisko ULE w sprawie modelarsta rakietowego i modeli kosmicznych.
http://ulc.gov.pl/_download/prawo/proje ... _11_02.doc

Gdzie w punkcie pierwszym jasno napisano ze model rakiety nie jest BSP

Chciałbym to zweryfikować. Może Sora wiesz coś więcej?
Free Your Mind
ODPOWIEDZ