Kwestie dotyczące miejsca i warunków odpalania rakiet.

Awatar użytkownika
Pigła
****
Posty: 246
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kruszewnia

Kwestie dotyczące miejsca i warunków odpalania rakiet.

Post autor: Pigła »

Witam!

Sądzę że warto poruszyć ten temat, gdyż dobór odpowiedniego miejsca i czasu odpalania rakiet jest kluczowy do tego by odnaleźć rakietę, uzyskać satysfakcjonujące efekty z lotu, a także by nie spalić komuś pola, lasu albo gospodarstwa.



Moim zdanie idealne warunki to:

1. <span style="font-weight: bold">Niska temperatura powietrza</span>(zwiększa impuls właściwy, o czym łatwo się przekonać, przekształcając wzór ze strony Richarda Nakki przy pomocy równań Poissona),

2. <span style="font-weight: bold">Słaby wiatr</span>(sprzyja wysokim pionowym lotom)

3. <span style="font-weight: bold">Optymalna wilgotność powietrza</span>(by zmniejszyć ryzyko pożaru, ale też by nie dopuścić do zawilgotnienia paliwa)

4. <span style="font-weight: bold">Wyrzutnia powinna znajdować się na zaoranym lub bardzo nisko obrośniętym obszarze</span> reszta "poligonu" nie powinna być wysoko obrośnięta(aby móc łatwo znaleźć rakietę).



Jak sądzicie, co należałoby jeszcze uwzględnić? Czekam na wasze opinie.
Awatar użytkownika
Kacper
Supersonic PROFI
Posty: 912
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Kacper »

Witam!



A ja bym powiedział, że lepsza będzie wysoka temperatura powietrza. Oczywiście nie za wysoka bo znowu wzrosło by niebezpieczeństwo pożaru. Ciepłe powietrze ma mniejszą gęstość więc opory powietrza będą mniejsza. Po za tym niska temperatura znacząco wpływa na kruchość paliw oraz korpusów z tworzyw sztucznych. I jeszcze kwestia marznących palców jest istotna. Skręcanie kabli (np. od zapłonnika) na mrozie jest bardzo niewygodne mając zdrętwiałe ręce.



Jeszcze dodał bym małe zachmurzenie oraz porę dnia (boczne oświetlenie nie wpływa dobrze na jakość filmów).
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: jaskiniowiec »

Dla mnie podstawa to: dobra widoczność (brak chmur) oraz pora po deszczu minimalizująca zagrożenie pożarowe. Temperaturę można olać. Ma byc tylko na tyle ciepło, aby było wygodnie. Brak wiatru jest rzeczą oczywistą.
Awatar użytkownika
robercik
Supersonic PROFI
Posty: 1362
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

AŻP

Post autor: robercik »

Cześć

Odświeżę nieco temat i mam nadzieję zaaplikuję trochę optymizmu na nadchodzący rok.

Panowie, oto zgoda na lot RAKIETY EKSPERYMENTALNEJ DO PUŁAPU 2km:



Obrazek



Nie zapominajmy że korzystając z naszego "poligonu" powinniśmy zadbać o zgodę właściciela gruntu żeby nie wejść w szkodę.

Na każdym terenie zdefiniowano na mapie powietrznej Polski inny pułap dzikiej strefy. Zdecydowaliśmy się wystąpić o zgodę w związku z wysokim szacowanym pułapem. Jednak po rozmowie z ludźmi z AŻP dowiedziałem się że, na naszym poligonie, loty na pułapy niższe od 1050m wystarczy uzgadniać bezpośrednio z wieżą lotniska Gdynia Oksywie.

Namawiam na legalizację startów modeli rakiet jeśli nie chcemy wejść w kolizję z innym użytkownikiem nieba. To naprawdę nic nie kosztuje a skoro startujemy rakietami zaledwie kilka razy do roku, poczujmy się komfortowo i miejmy spokojną głowę że nikomu nie zagrażamy.



Niniejszym zapraszam użytkowników forum na poligon.

Współrzędne i czas w dokumencie. Jeśli ktoś się zdecyduje proszę o kontakt na maila lub pw



pzdr
kermit
PROFI
Posty: 387
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: znad stawu w Baninie
Kontakt:

Post autor: kermit »

<span style="font-size: 24px; line-height: normal"> O w torbeeeeeeee </span>



... co do reszty to uważam że Kartagina musi być zburzona. JUPIIIIIII.. JJAAAAAAAJJJJJJJJJ :!:





Pierwszy w III Rzeczypospolitej legalny lot amatorskiej rakiety eksperymentalnej. "Chapo ba" Mości Panowie :!:
Paul
Supersonic PROFI
Posty: 937
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Luedenscheid

Post autor: Paul »

Witam,

No i prosze i bez wojska mozna "cos takiego" zalatwic. Moje gratulacje. Widzac tempo w jakim dostaliscie to zezwolenie, dochodze do wniosku, ze te wszystkie dyskutowane problemy na forum wcale sie nie potwierdzily. Z tego co widze, to nie ma wielkich roznic miedza Polska a Niemcami jezeli chodzi o warunki jakie trzeba spelnic by uzaskac zgode na start rakiety.

Ile kosztuje w Polsce takie zezwolenie ? W Niemczech biora sobie za cos takiego 50 Euro.



Paul
Awatar użytkownika
andżej
Supersonic PROFI
Posty: 444
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Post autor: andżej »

Witam



Na razie nikt nas nie chciał skasowć nic :D



Pozdr
Awatar użytkownika
PINOT
PROFI
Posty: 352
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Post autor: PINOT »

Dobra robota! Czy jeszcze potrzebne są jakieś zezwolenia prócz zgody właściciela działki/działek?



Swoją drogą bawigatorzy powietrzni fajnie określają poziom ziemi :)
Awatar użytkownika
robercik
Supersonic PROFI
Posty: 1362
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: robercik »

Prawdę mówiąc otrzymaliśmy pozwolenie z marszu.

Maciej, dzięki za info. Agencja prosi o zgłoszenie na 10dni przed planowanym zajęciem nieba (chociaz w ustawie jest 7 dni)

Wypełniłem formulaż dostępny na stronie AŻP, wypełniłem go zgodnie z prawdą no i wysłałem na podany w formulażu nr faxu, dołączając symulację lotu i mapę terenu z Google Earth.

Jako cel podałem test układu rejestratora parametrów lotu wykonanego dla nas przez studentów Polibuby Gdańskiej.

Jako wyjaśnienie terminu "RAKIETA EKSPERYMENTALNA" podałem link do naszej strony domowej i strony Ksarda :D

Dzisiaj z rana odbyłem jeszcze miłą aczkolwiek rzeczową rozmowę telefoniczną (strzeliłem byka w stopniach i minutach :oops: ) z człowiekiem z Planowania Strategicznego. Prosiłem o 5 minut rezerwacji a Gość sam zaproponował żeby to rozciągnąć na 25 min żeby był czas wszystkich obdzwonić przed startem i sprawdzić czy coś się nie zmieniło.

Agencja dba żeby nie było kolizji na niebie i nie interesuje ich jaki statek powietrzny narusza przestrzeń, czy to ma być balon czy też pokaz sztucznych ogni.

Wszystkie dyskusje na temat legalizacji np. zlotu modelarskiego polegały na naszych mylnych wyobrażeniach. A może to Copernicus Project przetarł szlaki dla UFO na polskim niebie :?:

Tak czy owak nie miejmy kompleksów :!: Nikt nic za nas nie załatwi, może to dzięki nam powstaną przepisy na kształt tych w Niemczech.

Korzystajmy też z przychylności Wojska będzie jeszcze bezpieczniej :!:



Co do innych zezwoleń to jak Was za dużo przyjedzie to trzeba szybko robić pozwolenie na imprezę masową :lol:



pzdr
Paul
Supersonic PROFI
Posty: 937
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Luedenscheid

Post autor: Paul »

Nastepna bardzo wazna sprawa jest ubespieczenie samego startu. W Niemczech bez ubespieczenia nie zostanie dopuszczona rzadna osoba do udzialu w zawodach czy tez pokazach. W moim przypadku ubespieczenie obejmuje rakiety do max. 20kg . Ubespieczony jestem do wysokosci 3mln. Euro. Samo ubespieczenie wynosi ok. 30 Euro/rok. Jak do tej pory to jeszcze nikt czegos takiego od was nie wymagal ale warto bylo by sie poinformowac. Ciekaw jestem jak sa ubespieczenie modelarze rakietowi nalezacy do AERO-Clubu - Sportowcy ????



Paul
ODPOWIEDZ