Aktywność rakietowa w Polsce

Adam
Supersonic PROFI
Posty: 395
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Aktywność rakietowa w Polsce

Post autor: Adam »

Witam!
Na fali wydarzeń związanych z lądowaniem BIGOS'a w Mrzezinie nawiązany został kontakt z przedstawicielem czasopisma "Skrzydlata Polska" - Panem Andrzejem Wardziakiem. Jest on zainteresowany wydarzeniami związanymi w rakietami w Polsce, i planuje założyć w czasopiśmie stałą rubrykę dotyczącą rakiet i balonów stratosferycznych. Z drugiej strony, jest to człowiek obeznany w przepisach ruchu lotniczego, i z jego pomocą może udać się przeprowadzić zmiany w prawie dotyczące rakiet modelarskich i eksperymentalnych (jeśli ktoś nie wie - prawo lotnicze w Polsce w ogóle nie przewiduje takiego obiektu latającego jak rakieta, więc ani Agencja Żeglugi Powietrznej ani Urząd Lotnctwa Cywilnego nie wiedzą co z fantem zrobić, kiedy ktoś się zgłosi z zamiarem startu, i to trzeba by zmienić).
O co zatem chcę Was, rakieciarzy (wszystkich, nie tylko zrzeszonych w PTR, działających w grupach lub samotnie) prosić.
Proszę o informację dotyczącą przeszłej, obecnej i planowanej działalnośc rakietowej, wykonane, rozpoczynające się lub planowane ciekawe projekty, ilość startów, wielkość rakiet i osiągane pułapy.
Generalnie widzę to tak:
- grupa ze Zbąszynka, istnieje od 1987 - ilość członków 15 000; jesteśmy grupą murarzy i cukierników na dorobku, w wolnym czasie lubiącą polukrować rakietę;
- dotychczasowe osiągnięcia: 1992 - projekt "Włosy na klacie" - lot rakiety na 700m, 1500 osób zaangażowanych, zakończony udanym startem koło Nałęczowa; 1999 - projekt "Boli mnie łokieć" - wyniesienie pralki Frania na orbitę geostacjonarną, 7 osób zaangażowanych, zakończony fiaskiem bo udało się tylko na LEO; 2001 - warsztaty w Rogożajnach, 13 000 uczestników, wykonano 12987 startów modeli rakiet na pułapy około 200m...itd.
- najbliższe plany: wyniesienie puszki silikonu na 250 km celem sprawdzenia czy zamarznie...
- do tego jakieś zdjęcie(a).
To oczywiście tylko zmyślony przykład z moim niewybrednym poczuciem humoru, ale format może być tego typu.
Stworzymy coś na kształt rakietowej mapy Polski, która przyda się też do rozmów na temat przepisów lotniczych.

Wiem, że SKA już przesłało informacje o swojej działalności.

Proszę więc przedstawicieli grup jak i samodzielnych modelarzy-eksperymentatorów o przesłanie tego typu informacji na adres biuro@rakiety.org.pl.

Sprawa jest niestety pilna, gotowy raport trzeba skończyć przed Świętami, proszę zatem o reakcję jeszcze w tym tygodniu.
Pozdrawiam,
Adam.
tadeusz
PROFI
Posty: 396
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Poznań

Re: Aktywność rakietowa w Polsce

Post autor: tadeusz »

Witam!

Jeżeli ktoś ma wiedzę to proszę podać również dane ze startów młodzików w zawodach aeroklubowych,LOK
a także modelarzy FAI ze startów w zawodach krajowych i międzynarodowych/w tym treningowe/.

Pozdrawiam.tadeusz
Awatar użytkownika
sław
Modelarz FAI
Posty: 71
Rejestracja: czwartek, 7 mar 2013, 23:58

Re: Aktywność rakietowa w Polsce

Post autor: sław »

Oj tam.oj tam.
Na naszych zawodach zawsze celujemy między spadochroniarzy a szybowce.
Nie było nigdy żadnego przykrego wypadku, nie licząc może kilku przypadków gdzie model postanowił się zachować jak pocisk ziemia-samochód,co bardziej skutkowało zniszczeniem modelu a nie samochodu.
Reasumując .W ewentualnych przepisach powinno się brać pod uwagę nie tylko pułap,ale również masę modelu.
Ps.Gratuluję poczucia humoru.
Pozdrawiam S.
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: Aktywność rakietowa w Polsce

Post autor: rafciodz »

Tadek nie mniej ekipa z Poznania i okolic jest silna musicie walnąć włosy na klacie bez żadnej krępacji ;-)
Sław tak samo - FAI i Aerokluby to mocny team.
Pozdrawiam
Rafał
Free Your Mind
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Aktywność rakietowa w Polsce

Post autor: jaskiniowiec »

Nie mogę przestać myśleć o pralce "Frania" na geostacjonarnej....

P.S. Swoje wysłałem, tylko nie wiem czy nie za dużo prozy...
wrx
****
Posty: 227
Rejestracja: sobota, 22 lut 2014, 20:15
Lokalizacja: Siedlce

Re: Aktywność rakietowa w Polsce

Post autor: wrx »

Witam.
Jak będzie wyglądać ta mapka?

Słysząc "Rakietowa mapa" :grin: wyobrażam to sobie jako coś takiego:
Konturowa mapa Polski z zaznaczonymi punktami oznaczającymi konkretne modelarnie/grupy/osoby, po najechaniu myszką na taką kropeczkę wyświetlają się jakieś dodatkowe informacje ( np: nazwa, ilość osób, obecnie realizowany projekt i największe dokonanie).
A to wszystko np jako jedna z podstron strony głównej PTR-u.

Co o tym sądzicie?

Pozdrawiam "wrx".
„Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić. I wtedy pojawia się ten jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to coś robi” A. Einstein.
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: Aktywność rakietowa w Polsce

Post autor: rafciodz »

Chodzi Ci o coś takiego?
Slajd z prezentacji w Wawie 2013
Slajd z prezentacji w Wawie 2013
tahprez6.png (676.26 KiB) Przejrzano 13006 razy
To było już dawno temu, można pominąć te zestawienia u dołu :D
Pozdro
Rafał
Free Your Mind
tadeusz
PROFI
Posty: 396
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Poznań

Re: Aktywność rakietowa w Polsce

Post autor: tadeusz »

Witam!

Mam nadzieję,że zapoznacie nas z aktywnością rakietową w kraju.Bardzo jestem ciekaw.


Pozdrawiam.tadeusz
Adam
Supersonic PROFI
Posty: 395
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Re: Aktywność rakietowa w Polsce

Post autor: Adam »

tadeusz pisze:Mam nadzieję,że zapoznacie nas z aktywnością rakietową w kraju.Bardzo jestem ciekaw.
Najlepiej to zrobić przez przeczytanie artykułu w "Skrzydlatej Polsce":
To ten numer.
To ten numer.
scan0008.jpg (132.2 KiB) Przejrzano 12925 razy
Jestem zaskoczony obszernością artykułu.
Jest możliwość utrzymania stałej współpracy z czasopismem. Pytanie, czy znajdą się chętni, do opisywania swoich konstrukcji i lotów na jego łamach? To świetna okazja dotarcia do ludzi "zajawionych" lotnictwem.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Aktywność rakietowa w Polsce

Post autor: verex »

Dziś dorwałem to czasopismo. Naprawdę świetna robota, dobrze się czyta, a historia przedstawiona od samego początku aż do końca.
Brawa dla Pana Andrzeja Wardziaka za kawał świetnej roboty.
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
ODPOWIEDZ