Strona 1 z 2

Carmack 100kft Micro Prize

: środa, 7 gru 2011, 22:43
autor: KSard
Armadillo _ Carmack 100kft
Część z Was pewnie wie, co ten skrót oznacza.
Dla tych którzy nie wiedzą krótkie wyjaśnienie.
John Carmack ufundował nagrodę za lot amatorskiej rakiety na wysokość 30 km ( 100 000 stóp)
Poniżej film z pokładu rakiety PROTEUS6.5, której konstruktorzy mają zamiar podjąć walkę o pułap 30 km
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=p5pfJAARrT8[/youtube][highlight=#NaNNaNNaN]Zasady konkursu:[/highlight]


· Nagrodą jest 5000 dolarów USD
· Próba musi być zarejestrowana wcześniej przez zgłoszenie do aRocket na co najmniej 30 dni przed startem, z następującymi informacjami:
 • Opis pojazdu
 • Miejsce odpalenia
 • Daty startu

· Rakieta musi uzyskać 100.000 metrów przy użyciu napędu rakietowego.

· Parametry lotu rakiety muszą zostać udokumentować GPSem lotu z co najmniej jednym z raportem dokumentującym uzyskanie wysokości 100.000 stóp.

· Rakieta musi być odzyskana w stanie nienaruszonym za pomocą system odzysku.

· Rakieta musi być zwrócona komisji w ciągu 24 godzin od startu.

· Raport na temat pojazdu i działania muszą być dostępne w Internecie dla potomności, o poziomie jakości nadaje się do publikacji w czasopiśmie. Autor raportu zachowuje prawa autorskie.

· Dobry film ze startu musi być udostępniony. Idealnie wideo przechwycone z całego lotu do odzysku nie jest to wymagane.

· Jeśli jest użyte kilka stopni, to muszą one zostać odzyskane pomyślnie.

· Armadillo Aerospace jest zdyskwalifikowany z zawodów.

· Konkurs ocenia John Carmack.
Powalczymy Obrazek ?

Re: Armadillo _ Carmack 100kft

: środa, 7 gru 2011, 23:28
autor: ArturroKRK
Powalczyć zawsze można :) No ale 30km to już nie lada wyczyn....

Tylko tutaj pojawiają sie dość istotne kwestie dotyczące ilości i rodzaju paliwa ( którego na 30km będzie trochę), temperatur ( dłuższy czas działania silnika, wyższe temperatury poszczególnych podzespołów), miejsca do odpalania ( Jakikolwiek poligon w Polsce odpada) ... i wiele innych kwestii...

Aczkolwiek - wydaje mi się że taki projekt mógłby nieco "dać kopa PTR-owi" , oczywiście mówie o technologicznym kopie w przód.
I pytanie - czy dysponujemy takimi funduszami? Bo obawiam się że nie byłaby to tania zabawa.

A tak poza powyższym to ja jestem jak najbardziej za, i uważam że jest to całkiem realny projekt. Trzeba by się zebrać w grupę i myślę że można razem powalczyć.

Dużego doświadczenia nie mam jeszcze, ale chętnie pomogę jak tylko będę mógł :)

Re: Armadillo _ Carmack 100kft

: środa, 7 gru 2011, 23:52
autor: Kacper
Oj ja bym powalczył. Trzeba połączyć siły i do dzieła. :grin:

Tylko:
Pewnie za niedługo ktoś nas ubiegnie.
Trzeba rakietę wystrzelić w Bałtyk.
Jak ją dostarczyć komisji do oceny? Nie wyślemy kurierem na jutro expres do stanów rakiety na dodatek ważącej pewnie z 50kg albo lepiej.

Re: Armadillo _ Carmack 100kft

: środa, 7 gru 2011, 23:58
autor: mauzer
Krzysztofie :smile: uśmiecham się na sam widok :smile: wiesz co o tym myślę? Jeśli chodzi o stronę technologiczną takiego wyzwania to nie mnie oceniać :smile: Natomiast myślę że spokojnie można zrobić do tego oprawę medialną by fundusze się znalazły :smile: Baaaaa, jestem o tym przekonany :smile:

W skrócie, napiszę to tak, taki konkurs dla PTR i środowiska rakietowego, może być tym samym czym dla MSP i środowiska "marsjańskiego" konkurs University Rover Challenge. Rozmawiałem wiele razy z chłopakami, nikt im na początku nie dawał szansy, dosłownie nikt. Zdobyli, 1 miejsce i zdeklasowali drużynę ze wsparciem ze strony NASA.

Co więcej taki konkurs byłby podstawą do tego by przyśpieszyć pewne procesy i pomóc w pracy Robercika i Bartka, dałby precedens :smile:

Rumuni budują łazika zdolnego poruszać się po księżycu i filmować w HD http://www.googlelunarxprize.org/teams/arca swego czasu było o nich głośno w środowisku astro na całą Europę. Więc czemu my mielibyśmy nie spróbować w konkursie na 30 km :smile:

Jeszcze raz podkreślę jeśli zdecydujemy się podjąć wyzwanie i stworzyć PTR-owy team :smile: Mogę zająć się promocją tego zagadnienia :smile: Pomysłów mam już kilka :smile:

P.s: Jakaś drużyna ze Szkocji już się zgłosiła :smile:


Pozdrawiam

Re: Armadillo _ Carmack 100kft

: czwartek, 8 gru 2011, 00:02
autor: mauzer
Generalnie trzeba by się było zorientować lepiej co do tego zapisu. Co racja to racja, w 24 godziny dostarczyć paczkę do USA, wyzwanie prawie tak samo duże jak lot na 30 km ;)

Re: Armadillo _ Carmack 100kft

: czwartek, 8 gru 2011, 07:36
autor: rafciodz
Można wystrzelić do nich tą rakietę... :shock: - tylko nie wiem czy doleci :wink: nie wywołując przy tym III WoW.... :cool:

Re: Armadillo _ Carmack 100kft

: czwartek, 8 gru 2011, 08:10
autor: KSard
rafciodz pisze:Można wystrzelić do nich tą rakietę... :shock: - tylko nie wiem czy doleci :wink: nie wywołując przy tym III WoW.... :cool:

Ja natomiast proponuję tam pojechać i wystrzelić. Jeśli znajdą się sponsorzy, to nie widzę przeszkód.
Pamiętam, jak kilka lat temu młodzież z Niepołomic z Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii zbierała pieniądze na wyjazd na całkowite zaćmienie Słońca do Meksyku. Pomysł wydawał się iście kosmiczny (był to rok 1991 - ogólnie trudne czasy), mimo to udało im się zrealizować swoje marzenie. Polecieli. :smile:

Do dzisiaj kierownik przedsięwzięcia Aleksander Trębacz (pozdrawiam przy tej okazji) wspomina „7-minutową noc” w upalny dzień, kiedy to na koronie słonecznej Polska wyprawa zaobserwowała największą w historii obserwacji zaćmień protuberancję – erupcję na brzegu słonecznej tarczy.

Qu8k na BALLS 20 . Oni byli byli blisko !

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=rvDqoxMUroA[/youtube]

Ale czy zaliczyli?

Carmack 100kft Micro Prize - lista zgłoszonych ekip

: poniedziałek, 12 gru 2011, 12:05
autor: KSard
Witam

Pod tym adresem można zapoznać się z listą zgłoszonych ekip do tego konkursu.

Na chwilę obecną jest ich 13

Najbardziej zainteresowała mnie pozycja 12 ( 99 dolarów ) :smile:
 • Nazwa rakiety:99 dolarów
 • Paliwo:KNO3 dla utleniacza i sobitol na paliwo, 110 funtów w rdzeniu STAR
 • Długość silnika:10 stóp
 • Średnica:5 caliMateriał:Aluminium 6061-T6
 • Stateczniki:G-10 / z włókna węglowego
 • Korpus:Włókno węglowe 2 metrów długości
 • Stożek:Włókno szklane, ze stali nierdzewnej końcówki
 • Awionika: MAWD , Big Red Bee GPS i Beacon 430MHz, dwie kamery wideo
 • Odzysk: Spadochron 48 "dryfujące Maschek

Re: Carmack 100kft Micro Prize

: piątek, 10 lut 2012, 10:44
autor: rawsock
Panowie, w Polsce mamy tę przewagę, że u nas ktoś już to kiedyś zrobił. Co więcej jest dokumentacja, zdjęcia, opisy a nawet informacje z pierwszej ręki. Co prawda nie było to do końca amatorskie, ale z drugiej strony to było kilkadziesiąt lat temu i najwięcej roboty zostało już odwalone.
Widziałem różne piękne modele Meteorów, niektóre nawet latające, ale bebechy już nie te. Czy nikogo nie korciło żeby przeskoczyć te kilka lat i zbudować dokładnie takiego samego Meteora jaki już kiedyś latał i działał? Czego nam brakuje żeby to zrobić?
Na budowie rakiet znam się słabo więc oczywiście nie chcę niczego krytykować, bo łatwo powiedzieć trudniej zrobić. Chciałbym po prostu zacząć dyskusję.

Re: Carmack 100kft Micro Prize

: piątek, 10 lut 2012, 10:54
autor: ArturroKRK
rawsock pisze: Co więcej jest dokumentacja, zdjęcia, opisy a nawet informacje z pierwszej ręki.
Właśnie z tym jest dość ciężko. Poza informacjami od Pana Walczewskiego i jakimiś szczątkami dokumentacji nie ma prawie nic. Wszystkie dokumentacje zostały niestety dość skrupulatnie zniszczone pod przymusem ze strony wschodnich zwierzchników Polski z tamtego okresu. Są niby zdjęcia - ale po zdjęciach też wszystkiego nie wynajdziesz.

Czego nam brakuje? Wg mnie po trochu - miejsca, pieniędzy , zgody państwa. Meteory był puszczane głównie nad Bałtyk, nie zagrażały więc z grubsza nikomu. Finansowo pewnie i by się dało, chociaż przypuszczam koszta wyszłyby nie małe... No i polskie prawo, które w tym momencie praktycznie każdą mieszankę z której korzystamy jako paliwa traktuje jako materiał wybuchowy - co stanowi problem przy odpaleniu meteora...

Więcej powinni Ci powiedzieć ludzie którzy naprawdę "siedzą w historii" polskich Meteorów