Start rakiety

czyli o wszystkim na każdy temat
Ignacy
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: środa, 24 kwie 2019, 19:41

Start rakiety

Post autor: Ignacy »

Witam , jestem tu nowy :D
Mam parę pytań :
W parę osób w planach mamy budowę sporej rakiety z silnikiem hybrydowym (parafina+tlen), jak to wygląda prawnie - mam na mysli czy obowiązują jakieś przepisy zabraniające budowy takiego silnika (wydaje mi się że nie bo nie są to materiały pirotechniczne aczkolwiek wolę się upewnić :) ) oraz jak wygląda start takiej rakiety tzn jest to już rakieta o ogromnej mocy i sporej wadze (ok.15kg) gdzie można ją wystartować , jak uzyskać pozwolenie jeśli jest takie potrzebne , do kogo zgłosić się o pomoc generalnie co mówi o tym prawo .
Jak odpalić taki silnik , rozumiem że standardowy zapalnik elektryczny nie wystarczy, tak?

Miał ktoś z was do czynienia ze startami i budowa takich rakiet ? Jeśli tak to macie jakieś rady , pomysły?

Jeśli coś źle napisałem lub w złym miejscu to przepraszam :roll:
Awatar użytkownika
Kacper
Supersonic PROFI
Posty: 911
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Re: Start rakiety

Post autor: Kacper »

Witamy! Hybrydy są w pełni legalne. Jedynie zapłonnik możne być masą pirotechniczną ale są też alternatywne metody zapłonu.
Starty rakiet również są legalne pod warunkiem spełnienia wymogów takich jak: Zgoda właściciela terenu na przeprowadzenie startu, rezerwacja przestrzeni powietrznej (może, że znajdujemy się w strefie niekontrolowanej ale przy dużych rakietach zawsze naruszymy jakąś strefę) dodatkowo miejsce startu, sposób przeprowadzenia lotu, konstrukcja rakiety, warunki pogodowe itp muszą zapewniać bezpieczeństwo eksperymentu, nie możemy narażać osób postronnych. Polecam zapoznać się z imprezą Loty Rakiet Eksperymentalnych :wink: tu całą organizację ogarnia PTR a samemu trzeba się tylko zatroszczyć o rakietę.
Ignacy
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: środa, 24 kwie 2019, 19:41

Re: Start rakiety

Post autor: Ignacy »

Dziękuję ,
W jaki sposób zarezerwować przestrzeń powietrzną?Czyli rozumiem że do startu nie potrzebuje kompletnie żadnych licencji?
Istnieją jakieś ograniczenia co do wielkości , ciężaru czy wysokości lotu takiej rakiety?
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: Start rakiety

Post autor: rafciodz »

Tymi ograniczeniami są właśnie uzyskane pozwolenia od Agencji Żeglugi Powietrznej, bezpieczny teren do lądowania ( brak ruchliwych dróg, miast, wsi, pomników przyrody, linii przesyłowych wysokiego napięcia itp. itd.)

Jeżeli takie rzeczy zignorujesz i spowodujesz wypadek, lub jakąkolwiek szkodę nie masz szans na obronę, bo w gestii modelarza jest zatroszczyć się o innych.
Free Your Mind
ODPOWIEDZ