Jednostki rakietowe Wojska Polskiego

czyli o wszystkim na każdy temat
Awatar użytkownika
ArturroKRK
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 381
Rejestracja: poniedziałek, 4 kwie 2011, 12:32
Lokalizacja: Kraków , Łagiewniki

Jednostki rakietowe Wojska Polskiego

Post autor: ArturroKRK »

Witam, szperając ostatnio na dość ciekawej stronie http://www.forgotten.pl gdzie są powypisywane opuszczone budynki, bazy, stare i zapomniane bunkry itp. Natknąłem się tam na kilka jednostek wojskowych, ogólnie rozrzuconych po całej Polsce. Orientujecie się czy te "bazy rakietowe" mogą mieć dla nas jakieś znaczenie historyczne?

1. Pozostałości po Bazie Rakietowej http://www.forgotten.pl/miejsce.php?id=556
Zimna Wódka, opolskie
Miejsce aktywne: TAK
Typ miejsca: militarne
Obejrzyj okolicę tego miejsca na Zumi.pl
Opis miejsca: Pozostałości po byłym dywizjonie rakietowym. Zdewastowane i niszczejące koszary, w lesie pozostałości po stanowisku dowodzenia i stanowiskach wyrzutni rakiet S-75 WOŁCHOW.


2. JEDNOSTKA RAKIETOWA http://www.forgotten.pl/miejsce.php?id=560 Tak, tutaj wiem że Meteory startowały :smile:
ŁEBA, pomorskie
Miejsce aktywne: TAK
Typ miejsca: militarne
Obejrzyj okolicę tego miejsca na Zumi.pl
Opis miejsca: pozostałości jednostki rakietowej w Łebie podobnej do tej w Czołpinie lecz mniejszej... takie same małe bunkry jak tam wystające z ziemi tutaj odkopane poza tym kilka innych budynków część ogólnodostępna wejście zaraz za budynkami szkoły inna część terenu i znajdujących się na nim budynków zajęta na paintball i tor gokartowy idąc dalej ul nadmorską


3. Jednostka rakietowa, http://www.forgotten.pl/miejsce.php?id=391
Smołdziński Las, pomorskie
Miejsce aktywne: TAK
Typ miejsca: militarne
Obejrzyj okolicę tego miejsca na Zumi.pl
Opis miejsca: Typowa jednostka rakietowa obrony wybrzeża. Po 15 latach od jej zamknięcia zniknęło większość wież strażniczych, oraz wyposażenia. Atrakcje budzić może płot, który kiedyś był pod napięciem. Teren z pięknymi widokami na ruchome wydmy i wybrzeże.



4. Jednostka rakietowa Nieczajna , http://www.forgotten.pl/miejsce.php?id=810
Nieczajna, wielkopolskie
Miejsce aktywne: TAK
Typ miejsca: militarne
Obejrzyj okolicę tego miejsca na Zumi.pl
Opis miejsca: Opuszczona jednostka rakietowa w Nieczajnie koło Lulinka
Schrony dla mobilnych wyrzutni rakietowych,
Bunkry, Charakterystycznie ukształtowany teren




5. jednostka rakietowa, http://www.forgotten.pl/miejsce.php?id=776
Lesznowola, mazowieckie
Miejsce aktywne: TAK
Typ miejsca: militarne
Obejrzyj okolicę tego miejsca na Zumi.pl
Opis miejsca: opuszczona jednostka rakietowa, sporo stanowisk ogniowych dla mobilnych rakiet, kilka schronów i jeden budynek techniczny ze wzgórzem kierowania ogniem, mocno zarośnięte, w lato spalnia dla bezdomnego, łatwy dostęp, obiekt na tyłach ośrodka dla uchodźców, z drogi w prawo wzdłuż ogrodzenia od razu widać pierwsze wały, całość dość rozległa
Awatar użytkownika
rawsock
****
Posty: 213
Rejestracja: niedziela, 5 lut 2012, 11:59
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jednostki rakietowe Wojska Polskiego

Post autor: rawsock »

Nie wiem co dokładnie masz na myśli pod pojęciem znaczenie historyczne, ale wg mnie to właśnie jedne z tych lokalizacji które można by kiedyś w przyszłości wydębić na zaplecze PTR. Dla OPP decyzję podejmuje minister Skarbu Państwa.
Sebastian
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: Jednostki rakietowe Wojska Polskiego

Post autor: rafciodz »

Hehe ale was wzięło. :smile:

Tereny z dala od wybrzeża możecie sobie darować. Mamy Toruń i jest też w naszym zasięgu Drawsko. Do testów można dogadać się z miejscowymi jednostkami i na przykoszarowych placach ćwiczeń próbować.
Natomiast starty poważniejsze w naszym kraju mogą odbywać się tylko w kierunku morza ( powód zaludnienie terenu ).
Łeba to muzeum nadaje się tylko na starty modelarskie ( małe ).
Natomiast o Smołdzińskim Lesie wspominałem już z pół roku temu :smile:. Miejsce wydaje się idealne. Ale jest też Wicko Morskie gdzie wojsko ćwiczy strzelanie w morze - jest tam strefa 10km szeroka i 20 długa w morzu gdzie często wyłączany jest ruch morski i strefa jest zamknięta.
Jest jeszcze kilka innych miejscówek po rozwiązanych dywizjonach artylerii rakietowej. Ostatnio wyczytałem że nawet rozwiązano coś powyżej Gdyni w zatoce Gdańskiej.
A może to ma być coś stałego?

Baza PTR powinna być możliwie blisko poligonu. W Łebie są koszary po Marynarce Wojennej i Rabka zaraz po drugiej stronie - przy Muzeum Meteorów starty modeli, obozy rakietowe... To jest ciekawy plan :smile:. Wymaga szerszej współpracy i pomocy muzeum.

To znaczenie historyczne to raczej tylko dla ludzi co spędzili tam swoją służbę.

Wiele budynków w takich bazach to ruiny.
Free Your Mind
Awatar użytkownika
ArturroKRK
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 381
Rejestracja: poniedziałek, 4 kwie 2011, 12:32
Lokalizacja: Kraków , Łagiewniki

Re: Jednostki rakietowe Wojska Polskiego

Post autor: ArturroKRK »

rawsock pisze:Nie wiem co dokładnie masz na myśli pod pojęciem znaczenie historyczne
Chodzi mi raczej o miejsca związane z Polskim programem Meteor, a wiec miejsca startów, prób, budowy, testów itp.
rafciodz pisze: Natomiast starty poważniejsze w naszym kraju mogą odbywać się tylko w kierunku morza ( powód zaludnienie terenu ).
Oczywista sprawa Rafał :)
Awatar użytkownika
rawsock
****
Posty: 213
Rejestracja: niedziela, 5 lut 2012, 11:59
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jednostki rakietowe Wojska Polskiego

Post autor: rawsock »

rafciodz pisze:Hehe ale was wzięło. :smile:
No ba, póki ma się czas trzeba rozpoznawać różne tematy. A z czasem jak to zwykle bywa, teraz jest, za chwilę go może nie być.
rafciodz pisze:Natomiast o Smołdzińskim Lesie wspominałem już z pół roku temu Obrazek. Miejsce wydaje się idealne.
Chociaż się nie znam, ale na czuja też tak mi się zdawało. Mi pasuje, miałbym w miarę blisko :smile:. Jedno jest pewne - wszystko się da. Trzeba tylko sukcesywnie dążyć w tym kierunku.
Sebastian
ODPOWIEDZ