Wyrzutnia wieżowa z drewna

urządzenia naziemne
qwertyalfa
****
Posty: 165
Rejestracja: niedziela, 16 cze 2019, 11:27
Kontakt:

Wyrzutnia wieżowa z drewna

Post autor: qwertyalfa »

Mam pytanko: czy można zrobić wyrzutnię wieżową, w której prowadnice rakiety będą wykonane z drewna? Czy jest też sens, aby prowadnice nie trzymały za stateczniki, tylko za korpus? Wydaje mi się, że da to większą stabilizację, a wyrzutni i tak zamierzam używać do jednej rakiety.
Z góry dziękuję za odpowiedź
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Wyrzutnia wieżowa z drewna

Post autor: jaskiniowiec »

Przyznam, nie widziałem wyrzutni trzymającej rakietę za stateczniki. No, może z wyjątkiem francuskiej rakiety Veronique startującej z Sahary, która miała wyrzutnię....linową
qwertyalfa
****
Posty: 165
Rejestracja: niedziela, 16 cze 2019, 11:27
Kontakt:

Re: Wyrzutnia wieżowa z drewna

Post autor: qwertyalfa »

Chodzi o to, że rakieta ślizga się po czterech prowadnicach a nie po ośmiu
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Wyrzutnia wieżowa z drewna

Post autor: verex »

Ja bym raczej powiedział, że to właśnie 3 lub 4 prowadnice to standard. Reguluje się je wówczas przez dostosowanie do srednicy korpusu. Przy 8 prowadnicach teoretycznie masz złapany statecznik z obu stron, ale wciąż musisz odpowiednio dopasować rozstaw prowadnic pod średnicę rakiety, żeby korpus nie latał jak szalony. Robienie ośmiu prowadnic jest trochę na wyrost, bo w niczym to nie pomaga, a swoje kosztuje i waży.

Czy drewno to odpowiedni materiał? Cóż, dopóki latasz na modelarskich silnikach to moim zdaniem powinno się sprawdzić. Warto jedynie zabezpieczyć drewno przed wilgocią jakimś lakierem. Tylko uwaga na pułapkę – bo w razie CATO albo pożaru na wyrzutni, drewniane prowadnice również mogą ulec spaleniu. Najważniejsze przy wyrzutni to zapewnić odpowiednią sztywność konstrukcji, proste prowadzenie w miarę bez tarcia oraz solidne zamocowanie do podłoża. No i przydałby się deflektor do odsuwania gazów wylotowych w ustalonym kierunku, żeby nie zrobić dziury w ziemi pod wyrzutnią lub nie spalić prowadnicy.
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
qwertyalfa
****
Posty: 165
Rejestracja: niedziela, 16 cze 2019, 11:27
Kontakt:

Re: Wyrzutnia wieżowa z drewna

Post autor: qwertyalfa »

Dzięki :)
Awatar użytkownika
forsker
**
Posty: 56
Rejestracja: sobota, 5 lip 2014, 12:56
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wyrzutnia wieżowa z drewna

Post autor: forsker »

Drewno w postaci laminowanej (wiele warstw) a do tego impregnowane np. szkłem wodnym lub innym ipregnatem przeciwogniowym może długo wytrzymać wysoką temperaturę. Myślę, że minimum jakie trzeba zastosować przy takiej wyrzutni to ta impregnacja p/poż.
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Wyrzutnia wieżowa z drewna

Post autor: jaskiniowiec »

Szkło wodne czy impregnaty przeciwogniowe są o kant d potłuc. No, chyba że nakładamy tego kilka milimetrów. Ciekawym patentem do wykorzystania przy wyrzutniach jest rozwiązanie stosowane w wyrzutni p. Walczewskiego. Otóż korpus rakiety był trzymany dwoma kątownikami.
qwertyalfa
****
Posty: 165
Rejestracja: niedziela, 16 cze 2019, 11:27
Kontakt:

Re: Wyrzutnia wieżowa z drewna

Post autor: qwertyalfa »

Brzmi to ciekawie, ale wtedy chyba nieco trudniej ustabilizować taką konstrukcję?
Awatar użytkownika
forsker
**
Posty: 56
Rejestracja: sobota, 5 lip 2014, 12:56
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wyrzutnia wieżowa z drewna

Post autor: forsker »

Jest na pewno cięższa niż prętowa. Ale to nadal 4 punkty styku z korpusem rakiety - czyli podobne tarcie.
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Wyrzutnia wieżowa z drewna

Post autor: jaskiniowiec »

Łatwiej ustabilizować kątowniki, niż 4 pręty
ODPOWIEDZ