Rejestrator ciśnienia

urządzenia naziemne
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2311
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Rejestrator ciśnienia

Post autor: jaskiniowiec » czwartek, 1 mar 2012, 00:19

W związku z budową komory testowej paliw pojawił się problem właściwej rejestracji ciśnienia wewnątrz komory. YagYelskY znalazł w necie i zakupił świetny (i stosunkowo niedrogi) czujnik pomiarowy. TUTAJ można ściągnąć pdfa z danymi. Zakupiony czujnik posiadał zakres pomiarowy do 250bar, a więc ze sporym naddatkiem. Jako że czujnik to goła pastylka prasowanej ceramiki z naniesionymi tensometrami półprzewodnikowymi, zaistniała potrzeba obudowania czujnika i dorobienia wzmacniacza tensometrycznego. Czujnik został zamknięty w aluminiowej kapsule z doprowadzeniem wężyka miedzianego z płynem hydraulicznym. Dzięki temu po skręceniu całości na uszczelkach gumowych uzyskano szczelność oraz możliwość pomiaru ciśnienia płynu poprzez przewód (rurkę) hydrauliczny. Umożliwi to oddalenie czujnika od komory testowej, co zmniejsza ryzyko uszkodzeń. Takie rozwiązanie umożliwiło również przymocowanie bezpośrednio do czujnika aluminiowej komory ze wzmacniaczem tensometrycznym. Mała długość przewodów niskosygnałowych łącznie z kompaktową, ekranowaną obudową umożliwiło zmniejszenie zakłóceń. Jako obudowę elektroniki wykorzystano obudowę regulatora prądnicy do Fiata 126p czyli "malucha". Czekał szpej w piwnicy długie lata, aż nadeszła jego wielka chwila!
Teraz trochę zdjęć:
DSCF0061_1.JPG
Otwarta komora z elektroniką> Widoczna gumowa uszczelka, płytka, wyłącznik oraz dwie baterie
DSCF0061_1.JPG (83.08 KiB) Przejrzano 2023 razy
DSCF0058_1.JPG
DSCF0058_1.JPG (48.05 KiB) Przejrzano 2023 razy
DSCF0053_1.JPG
Widok z dołu. Widoczny długi przewód sygnału wyjściowego zakończony gniazdem CINCH, jak również człon czujnika z przewodem hydraulicznym.
DSCF0053_1.JPG (55.29 KiB) Przejrzano 2023 razy
DSCF0052_1.JPG
Widok z boku. Widoczny długi przewód sygnału wyjściowego zakończony gniazdem CINCH, jak również człon czujnika z przewodem hydraulicznym.
DSCF0052_1.JPG (47.75 KiB) Przejrzano 2023 razy
DSCF0066_1.JPG
Widok płytki wzmacniacza tensometrycznego
DSCF0066_1.JPG (91.75 KiB) Przejrzano 2023 razy
Jak widać obudowa może być hermetyczna, elektronika zasilana jest symetrycznym napięciem z dwóch baterii 6F22. Jako wyjście zastosowałem odcinek przewodu ekranowanego, dokładniej przewodu antenowego koncentrycznego, ze względu na jego dużą wytrzymałość mechaniczną. Kabel jest zakończony wtyczką CINCH. Jest rozwiązanie zapewniające ekranowanie oraz...w razie szarpnięcia nogą za przewód dojdzie tylko do rozłączenia przewodów, a nie do wyłamania wtyczki (co miało by miejsce, gdyby gniazdo CINCH było nie na przewodzie, a na obudowie). Wiem z praktyki, jak haczy się o kable leżące gdzieś wśród traw. Obsługa prosta - tylko włącznik zasilania. Wyjście elektroniki posiada wtórnik, jest więc niskoomowe. Okazało się, że można nawet zastosować około 10m przewodu podwójnego nieekranowanego bez zwiększenia się zakłóceń na końcu kabla. Jako człon rejestrujący tej elektroniki służy rejestrator Velleman'a, opisany przeze mnie w innym poście. Rejestrator pracuje na zakresie 3V. Wzmocnienie ustalono na poziomie takim, by pełny zakres (3V) wzmacniacz osiągał dla sygnału z tensometrów osiąganych dla ciśnienia 12 MPa. Oczywiście zakres ten można zmieniać regulując wzmocnienie i zerując wyjście. Ciśnienie dostarczane jest z zatyczki komory testowej, w której umieszczono rodzaj aluminiowego tłoczka dla przekazania ciśnienia z komory i izolacji płynu hydraulicznego od płomienia i zanieczyszczeń. Trzeba tylko uważać na właściwe wykonanie i ekranowanie elektroniki, gdyż czujnik ciśnienia z racji niskiego sygnału a sporego (10kom) oporu sporo szumi. Ogranicza to trochę zakres użytecznych wzmocnień, chcąc zachować rozsądny stosunek sygnał/szum.

ODPOWIEDZ