Systemy odpalania rakiet.

urządzenia naziemne
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Systemy odpalania rakiet.

Post autor: jaskiniowiec »

Leżące kable mogą spowodować odpalenie, ale naprawdę bardzo rzadko. Biorąc pod uwagę fakt zastosowania przewodu dwużyłowego, to prawdopodobieństwo jest znikome. Dlaczego? W każdej żyle generuje się praktycznie taki sam impuls, stąd też na końcach nie występuje różnica napięć. Dodatkowo do przepływu prądu potrzebny jest stan zwarcia na drugim końcu. Może się zdarzyć odpalenie i tak, ale np przy bliskim uderzeniu pioruna lub gdyby startować zaraz koło silnej radiostacji. Tak więc nie ma się co przejmować. Wystarczy stosować nie za wrażliwe zapalniki i głowa spokojna.
Jeśli chodzi o zapalarki radiowe, jest gorzej, ale da się tez coś z tym zrobić. Chcąc zwiększyć bezpieczeństwo można zastosować:
- częstotliwości nadawania które nie pokrywają się z zatłoczonymi pasmami lub ich harmonicznym
- kodowanie sygnału
- warunkowanie, czyli kolejny podany kod uzbraja następny stopień.
Dostępna w necie (i stosowana) zapalarka radiowa ma system kodowania. Na ile to skuteczne - nie wiem. Mnie nie zdarzyło się jeszcze, by w trakcie zabawy - testów samo coś się włączyło. Odbiornik radiowy, a właściwie cały system o którym myslałem, by go zastosować, ma 4 wyjścia włączane i wyłączane przypisanymi na pilocie przyciskami. Daje to możliwość uzbrojenia układu jednym sygnałem radiowym, a odpalenia drugim. W razie potrzeby można jeszcze wykorzystać stopień trzeci i nawet czwarty. Niestety częstotliwość to 433. Pasmo publiczne, ale w takim dzikim terenie jak poligon może być względnie cicho na tym paśmie. Warto co najwyżej przetestować czy piloty samochodowe tego nie ruszą.
Starty rakiet to zawsze ryzyko, większe lub mniejsze, ale zawsze. Należy minimalizować ryzyko do poziomu akceptowalnego. Ale też bez korby. Z "zapomnianych" zagrożeń proponuję:
- koszulki i spodnie tylko bawełniane, oraz zakaz czesania się grzebieniem (nie dotyczy łysych) ze względu na elektryczność statyczną.
- przegląd podłoża pod kątem butelek i folii aluminiowych mogących skupić promienie słońca na dyszy
- sprawdzenie, czy w podłożu nie ma krzemieni. Spadający np śrubokręt może wzniecić iskry.
- monitoring środowiska elektromagnetycznego pod kątem silnych fal elektromagnetycznych
- zakaz używania celowników laserowych oraz wskaźników, zabawek wyposażonych w laser.
- nie stosowanie w układach zapłonowych przekaźników mechanicznych. Przypadkowe kopnięcie w obudowę może na chwilę zewrzeć styki
- wyłączyć w pobliżu miejsca startu telefony komórkowe, rozruszniki serca i inne urządzenia generujące fale elektromagnetyczne. Uwaga na lampy błyskowe generujące silny impuls EM.
Pewnie można by wymyślić jeszcze sporo zagrożeń. Część z podanych przeze mnie jest jak najbardziej realna, część żartobliwa. Ale czy do końca?
rafalski76
Nowy
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 22 sie 2011, 07:42

Re: Systemy odpalania rakiet.

Post autor: rafalski76 »

Witam!
Osobiście nie miałem przypadku samoczynnego załączenia się zapalarki (mam tu na myśli zwarcia w układzie, zewnętrzne impulsy, wadliwość przewodów itp.). Co do modułu sterowania radiowego - faktycznie działa on na częstotliwości 433MHz. Jako zabezpieczenie moduł wyposażony jest w funkcję "parowania" konkretnego pilota z centralką. Daje to pewność, że określony pilot wyzwoli zapalnik, a nie np. pilot od samochodu kolegi.
Pozdrawiam...

Rafalski

PS. Rozrusznika serca jednak chyba bym nie wyłączał ;)
Paul
Supersonic PROFI
Posty: 937
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Luedenscheid

Re: Systemy odpalania rakiet.

Post autor: Paul »

Witam,
Troche nie rozumie tej argumentacji, ale mysle, ze to jest typowe w naszym kraju: "Cos takiego mi sie jeszcze nigdy nie przydazylo, dlatego jest bezpieczne"
Oczywiscie to o czym wczesniej wspomnialem , to nie sa wymysly mojech chorej wyobrazni , tylko standardowe (obowiazujace rozwiazania) ktore sa praktykowane
w krajach zachodnich jak rowniez i w Ameryce ( kodeks TRA) . Prosze zwrocic uwage na ilosc startow jaka jest przeprowadzana w Ameryce czy na zachodzie, a jakie doswiadczenia posiadamy my w tym kierunku (?)
Dazac do legalizacji naszego ruchu powinnismy sie zastanowic nad takimi wlasnie standardami.

Paul
rafalski76
Nowy
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 22 sie 2011, 07:42

Re: Systemy odpalania rakiet.

Post autor: rafalski76 »

Witam!
Nie widzę związku - czy gdzieś napisałem, że układ jest bezpieczny, bo nigdy nie zawiódł? Stwierdziłem tylko, że posiada zabezpieczenia toru radiowego, co niewątpliwie podnosi bezpieczeństwo całego urządzenia.
A tak na marginesie - co jest (potencjalnie) bezpieczniejsze: układ radiowy, czy zapalnik wyzwalany za pomocą dynama rowerowego (był opisywany na forum)?
Pozdrawiam...

Rafalski
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: Systemy odpalania rakiet.

Post autor: rafciodz »

Jak sam zauważyłeś rozważamy różne rozwiązania techniczne. To nic złego zgłaszać swoje uwagi i spostrzeżenia. Zwłaszcza jeżeli ma się za sobą tysiące startów rakiet, wykonane loty naddźwiękowe i kontakty z modelarzami na całym świecie.
Każdy spróbuje takiego rozwiązania jakie uzna za najlepsze, najtańsze i najbezpieczniejsze. Nie ma co się denerwować.
Free Your Mind
Paul
Supersonic PROFI
Posty: 937
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Luedenscheid

Re: Systemy odpalania rakiet.

Post autor: Paul »

Witam,
W Niemczech jest do nabycia profesjonalna zapalarka bezprzewodowa do odpalania rakiet. Zasieg - trudno mi powiedziec czym to jest uwarunkowane- w granicach 80-150 m.
Cena , mysle, ze jest rowniez b. interesujaca - 59,80 Euro. Moze PTR jest zainteresowany :wink: Producent daje rok gwarancji na to urzadzenie.

http://www.sawie.de/zuendanlagen/#merlin

Paul
Awatar użytkownika
ArturroKRK
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 381
Rejestracja: poniedziałek, 4 kwie 2011, 12:32
Lokalizacja: Kraków , Łagiewniki

Re: Systemy odpalania rakiet.

Post autor: ArturroKRK »

Świetna zapalarka :) Myślę że 60 euro jak za taki sprawdzony sprzęt nie nie jakaś kosmicznie wygórowana cena. Można by np. kupić zapalarkę na kilka osób. Na FM rozwiązałoby to problem z odpalaniem i usprawniło przebieg imprezy. Nie trzeba by non stop się odsuwać, grzebać przy zapalnikach, przepinać itp :) Warto się zastanowić
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 828
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Systemy odpalania rakiet.

Post autor: Tofifi »

Miaem na FM coś podobnego... w domu działało w terenie już nie :mrgreen:
uwagę trzeba zwrócić na fakt że gniazda te w które wkłada się kabele musza być dobrej jakości. A i paminętac o fakcie, że trzeba blisko ustawić 4 wurzytnie.
Więc znowu dochodzi kwestia dokupienia 4m kabla dla każdej wyrzutni i koniec końca mija się to z celem. Bo kupować zapalniki z 4m kabla będzie drogo, a dopinać co start też bez sensu.

Moim zdaniem lepsze będą zapalarki 1 kabałowe. 3-4sztuki ustawione pod wyrzutniami. Każdy team ma swojego pilota i swoją wyrzutnię, co zapobiegło by mieszaniu się nadajników i w konsekwencji niekontrolowanych odpaleń.
Inna sprawa, to ta że nie wierzę, że uda się zorganizować więcej niż 2 osoby by startowały w tym samym czasie, a właściwie przygotowały się do startu.

Na FM meteora było tak dużo osób, że i tak starty odbywały się praktycznie jeden za drugim...

ja osobiście jestem dziś skłonny do starej sprawdzonej metody na kalbu jak miał Robetr.
Paul
Supersonic PROFI
Posty: 937
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Luedenscheid

Re: Systemy odpalania rakiet.

Post autor: Paul »

Witam,
Wszystko racja !!! Zapalarka ta jest przeznaczona raczej dla duzych projektow, gdzie odleglosc miedzy startujacym, a rakieta musi byc odpowiednio duza. I tutaj rozkladac np. 100m kabla .... no coz kazdy musi sam zadecydowac :wink:

Pozdrawiam
Paul
Awatar użytkownika
KSard
Supersonic PROFI
Posty: 1499
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Systemy odpalania rakiet.

Post autor: KSard »

Ja wyczaiłem coś takiego:
ZDALNE STEROWANIE 12 KANAŁOWE 3000M. ZASIEGU!!!
STEROWANIE RADIOWE 12 KANAŁOWE Z TRZEMA TRYBAMI DZIAŁANIA. ZASIĘG DZIAŁANIA 3000M.!!!(ZASIĘG TESTOWANY)ZDALNE STEROWANIE ZNAJDUJE ZASTOSOWANIE TAM GDZIE JEST POTRZEBA WŁĄCZENIA ZDALNIE URZĄDZANIA - ROLETY, SILNIKI, LAMPY, OŚWIETLENIE OGRODOWE, BRAMY GARAŻOWE, BRAMY WJAZDOWE RAKIETY ITP...DZIĘKI TEMU ZDALNEMU STEROWANIU MOŻNA KONTROLOWAĆ 12 URZĄDZEŃ NA DUŻĄ ODLEGŁOŚĆ!
Obrazek
[list]
[*]ZAKRES DZIAŁANIA: 3000M.(TESTOWANY NA OTWARTYM TERENIE - ZASIĘG WYNIÓSŁ 3500M!!! - DANE PRAWDZIWE,TESTOWANY ZASIĘG)
[*]ROZMIARY CENTRALKI :10CM X 8CM X 2.85CM
[*]DŁUGOŚĆ ANTENKI CENTRALKI :20CM.
[*]OBCIĄŻENIE PRZEKAŹNIKA:220V/5A.
[*]ZASILANIE CENTRALKI:12V
[*]POBÓR PRĄDU CENTRALKI PODCZAS CZUWANIA:<6mA
[*]TEMPERATURA PRACY:-40C DO 80C
[*]CZUŁOŚĆ:>-105dBm
[*]CZĘSTOTLIWOŚĆ DZIAŁANIA:433MHz
[*]3 TRYBY DZIAŁANIA:MONOSTABILNY,BISTABILNY,1 PRZEKAŹNIK
[*]ZASILANIE PILOTA:12V BATERIA(W KOMPLECIE)
[*]DŁUGOŚĆ ANTENKI PILOTA PO ROZŁOŻENIU:23,5CM
[*]ROZMIARY PILOTA:10,5CM X 5CM X 1,7CM
[*]OTWORY W CENTRALCE NA MOCOWANIE[/list][/b]
Obrazek

Cena 129 zł
pozdrawiam KSard - www.facebook.com/ksardpl : www.ksardrakiety.cba.pl

"Ci, którzy skłonni są zrezygnować choćby z części prawa do wolności aby uzyskać w zamian trochę tymczasowego bezpieczeństwa, nie zasługują ani na wolność, ani bezpieczeństwo "- Ben Franklin
ODPOWIEDZ