Arkusz "KIS"

Dyskusja na temat programów przydatnych w modelarstwie rakietowym (linki, ciekawe strony)
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Arkusz "KIS"

Post autor: verex »

Hej,

Pobawiłem się trochę w Excelu i stworzyłem prosty kalkulator, który może się przydać początkującym modelarzom zaczynającym konstruować pierwsze silniczki rakietowe. Nazwałem go KIS - Kalkulator Impulsu Specyficznego. :smile:

Nie jest to jakieś zaskakujące dzieło, ale oszczędza wykonywania obliczeń na kartce.

Co robi KIS?
  • Liczy realny impuls specyficzny - SRM podaje impuls symulowany, natomiast po odczytaniu danych z hamowni możemy za pomocą KISa policzyć realny impuls specyficzny
  • Liczy masę paliwa - to bajer, który zaspokaja ciekawość. Jeśli gdzieś w internecie natkniemy się na dane z hamowni gdzie podany jest impuls specyficzny oraz impuls całkowity, to możemy policzyć masę paliwa w silniku.
  • Liczy ciąg średni - też bajer, ale na podstawie impulsu całkowitego i czasu pracy możemy sobie policzyć średni ciąg jaki wytworzył silnik
Tak więc nie są to powalające rzeczy, ale może komuś się przyda :wink:.


Na przestrzeni czasu będę ten kalkulator ulepszał, modyfikował i dodawał nowe funkcje. Póki co udostępniam wersję 0.1 do testów. Co prawda wzory znalazłem na stronie R. Nakki, czyli wszystko powinno się zgadzać, ale mimo to jeśli coś się nie będzie zgadzać, to dajcie znać :wink:.

Linki do pobrania:
KIS_v.0.1.xls
KIS_v.0.1 w wersji dla MS Excel 97-2003
(36 KiB) Pobrany 607 razy
KIS_v.0.1.xlsx
KIS_v.0.1 w wersji dla MS Excel 2007 i nowszych
(14.59 KiB) Pobrany 607 razy
Jeśli nie działa stąd, to można również pobrać z mojego serwera:
http://damianmayer.net/KIS_v.0.1.zip
pod tym linkiem są dwie wersje zapakowane w paczkę .zip, którą należy rozpakować np. programem 7-zip.


Pozdrawiam,
Damian

Edit 1 [06.07.14 22:13]: Doszły mnie słuchy, że na starych wersjach Excela kalkulator nie chce działać. Do paczki na serwerze został dodany plik KIS_v.0.1_old.xls który powinien działać na starych wersjach MS Excel.
KIS_v.0.1_old.xls
KIS_v.0.1_old - wersja dla starych wersji MS Excel
(36 KiB) Pobrany 598 razy
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
ODPOWIEDZ