Telemetria (SL100) - podgląd lotu live

Dyskusja na temat programów przydatnych w modelarstwie rakietowym (linki, ciekawe strony)
Awatar użytkownika
przemo
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 218
Rejestracja: piątek, 25 sty 2013, 19:15
Lokalizacja: Poznań

Telemetria (SL100) - podgląd lotu live

Post autor: przemo »

Witam

Niektóre PTR-owskie rakiety latają już mocno poza zasięg wzroku, my w Pyrlandii również planujemy latać wyżej choć już teraz czasem giną z oczu :mrgreen:
Ponieważ w mojej stajni znajduje się altimetr mogący wysyłac dane live (Stratologger SL-100) postanowiłem przyklęknąć nad tematem odbierania tychże danych.
Kupiłem dwa transceivery TTL 433MHz i napisałem sofcik do wizualizacji.
screen.png
screen.png (493.91 KiB) Przejrzano 13283 razy
Symulacja "biurkowa" przy pomocy słoika i próżniowej pompki ręcznej z siłownika pneumatycznego oraz zaworów zwrotnych wstępnie potwierdziła działanie softu. Jednak dopiero próba w terenie zweryfikuje sprawę. Pompką nie sposób nadać realizmu. Trochę ręka skoczy i już przyspieszenie pokazuje setki g :mrgreen:
Szczelny słoik aby "rakieta" opadała trzeba odkręcić, a odkręcając momentalnie wyrównuje ciśnienie do zerowego AGL zatem prędkość opadania np 1100 m/s a czasem i więcej :mrgreen:

Zresztą zrobiłem (kiepskie ale zawsze) - filmiki:
Przegląd biurkowego stanowiska testowego (23,8 MB)
Uruchamianie softu (42 MB)
Symulacja (25,5 MB)

Jak na versję 1.0 chyba może być :wink:

Przede mną jeszcze sprawdzenie zasięgu na fabrycznych antenech na otwartej przestrzeni.
Ale zakładam, że konieczne będzie wsparcie łącznościowca Tadeusza :smile: i wymiana anten. Może i dołożenie wzmacniacza. Ale to wyjdzie z testów, o których nie omieszkam powiadomić.

Podstawową funkcję soft spełnia chociaż po głowie krążą mi "przydasie" typu wykres wysokości, rozpoznanie zadziałania pilota i spadku głównego i takie tam.
Ale to już potem. :wink:

Śmiało piszcie sugestie, krytykę i pytania. Co "dwie" głowy to nie jedna. :smile:

pozdrawiam
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 27 lut 2023, 09:41 przez przemo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rawsock
****
Posty: 213
Rejestracja: niedziela, 5 lut 2012, 11:59
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Telemetria (SL100) - podgląd lotu live

Post autor: rawsock »

Extra. Zawsze brakowało mi live telemetrii. Pytanie tylko do ilu km będzie można powiększyć zasięg wzmacniaczem. Pomysły racjonalizatorskie:
- musisz dodać filtr kalmana, dane będą ładnie wygładzone: http://interactive-matter.eu/blog/2009/ ... an-filter/
- dodać czytanie akcelerometru
Sebastian
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Telemetria (SL100) - podgląd lotu live

Post autor: jaskiniowiec »

Awatar użytkownika
przemo
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 218
Rejestracja: piątek, 25 sty 2013, 19:15
Lokalizacja: Poznań

Re: Telemetria (SL100) - podgląd lotu live

Post autor: przemo »

rawsock pisze:Pytanie tylko do ilu km będzie można powiększyć zasięg wzmacniaczem. Pomysły racjonalizatorskie:
- musisz dodać filtr kalmana, dane będą ładnie wygładzone: http://interactive-matter.eu/blog/2009/ ... an-filter/
- dodać czytanie akcelerometru
1. Jeśli wierzyć "literaturze", a do końca nie wierzę to :
https://code.google.com/p/arducopter/wiki/APM13DRadio
("We tested this amplifier at one end of a 7.6km link between two hills in Canberra, Australia. At one end we had a simple wire antenna,
and at the other end we had a cheap eBay 3.5dBi omni antenna, plus the Shireen amplifier.") - ano obadamy, zobaczymy.

2. Zakładam że nawet w realnych warunkach będę chciał wygładzić wskazania średnimi lub Kalman'em. Wyjdzie w praniu.
3. Żaden problem zmienić kod aby obrabiał inny format damych przychodzących i zmodyfikować wewnetrzne kalkulacje. Można wówczas przyspieszenie brać z akcelerometru a nie z ciśnieniówki i czasu. Ale póki co nie dysponuję jeszcze takim altkiem więc na razie jest to co jest :wink:
jaskiniowiec pisze:Na Allegro można kupić moduł 433 z pół Wata na antenie
Andrzeju, a jakich gabarytów/wagi jest to cudo oraz jakiego zasilania potrzebuje? Możesz podać jakiegoś linka? Chyba, że mówisz tylko o części naziemnej. Ale czy wówczas da się zgrać z modułem HopeRF HM-TRP w roli nadajnika? Póki co ten co mam jest do 100mW.
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Telemetria (SL100) - podgląd lotu live

Post autor: jaskiniowiec »

Dodałem linka w moim poście powyżej.
wrx
****
Posty: 227
Rejestracja: sobota, 22 lut 2014, 20:15
Lokalizacja: Siedlce

Re: Telemetria (SL100) - podgląd lotu live

Post autor: wrx »

Witam, wiecie na przykład w sondzie kosmicznej nadajnik pobiera tyle co żaróweczka w lodówce, a zasięg ma chyba spory ( +/- 300 Km) Obrazek .
„Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić. I wtedy pojawia się ten jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to coś robi” A. Einstein.
Awatar użytkownika
rawsock
****
Posty: 213
Rejestracja: niedziela, 5 lut 2012, 11:59
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Telemetria (SL100) - podgląd lotu live

Post autor: rawsock »

wrx pisze:Witam, wiecie na przykład w sondzie kosmicznej nadajnik pobiera tyle co żaróweczka w lodówce, a zasięg ma chyba spory ( +/- 300 Km) Obrazek .
Ogólnie zasięg każdego nadajnika jest teoretycznie nieskończony. Kwestia tylko rozmiaru anteny odbiorczej, a do Deep Space Network nam dostępu nie dadzą :)
Sebastian
Awatar użytkownika
rawsock
****
Posty: 213
Rejestracja: niedziela, 5 lut 2012, 11:59
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Telemetria (SL100) - podgląd lotu live

Post autor: rawsock »

przemo pisze:2. Zakładam że nawet w realnych warunkach będę chciał wygładzić wskazania średnimi lub Kalman'em.
Zdecydowanie tak. W realnych warunkach będzie dokładnie ten sam problem przy starcie i różnych szarpnięciach. Wygładzanie średnimi jest dużo słabsze niż Kalmanem.
Sebastian
wrx
****
Posty: 227
Rejestracja: sobota, 22 lut 2014, 20:15
Lokalizacja: Siedlce

Re: Telemetria (SL100) - podgląd lotu live

Post autor: wrx »

Witam, rzeczywiście raczej nie dadzą dostępu do Deep Space Network, ale jak wysyłają loty balonów stratosferycznych to zazwyczaj nie korzystają z tak wielkich anten ( a takie "cuda" latają na wysokości 35-40 Km Obrazek ).
A co do nieskończonego zasięgu, to chyba antena wielkości stadionu narodowego to lekka przesada.
„Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić. I wtedy pojawia się ten jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to coś robi” A. Einstein.
Awatar użytkownika
rawsock
****
Posty: 213
Rejestracja: niedziela, 5 lut 2012, 11:59
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Telemetria (SL100) - podgląd lotu live

Post autor: rawsock »

Tyle że nadajniki w balonach to już na pewno nie jest moc rzędu żaróweczki, bo i po co?
Sebastian
ODPOWIEDZ